Aktualności


18
mar

Zugänge zu einer gemeinsamen Geschichte

Um transosmanische Mobilitätsdynamiken ging es im Vortrag von Stefan Rohdewald (Universität Leipzig), der am 21. Februar in Prag stattfand. Die gemeinsame…
Czytaj więcej
15
mar

Stypendia dla naukowców z Ukrainy: "Perspektywa badawcza Ukraina" w NIH w Warszawie

Fundacja im. Maxa Webera (MWS) wspiera stypendiami ukraińskich naukowców, którzy znaleźli się na emigracji. Inicjatywa będzie realizowana w trybie…

Czytaj więcej
13
mar

Nowa publikacja: Magdalena Saryusz-Wolska, Mikrogeschichten der Erinnerungskultur.

Kto konstruuje kulturę pamięci? Jak działają obrazy historii na odbiorców? Jaka infrastruktura aktywizuje pamięć kulturową? Magdalena Saryusz-Wolska bada…
Czytaj więcej
08
mar

Forschungsthema „Slawen“ an der Außenstelle Prag

Od dwóch lat warszawski NIH jest dumnym posiadaczem mieszkania w stolicy Czech. 136 metrów kwadratowych na praskiej starówce oddajemy do dyspozycji naukowców…

Czytaj więcej
03
mar

Sprawozdanie Roczne 2021

Miło nam poinformować, że ukazało się - zarówno w wersji elektronicznej, jak i drukowanej - Sprawozdanie Roczne 2021 naszego Instytutu. Raport, dostępny w…
Czytaj więcej
24
lut

Solidarność z Ukrainą

Zespół Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie potępia atak Rosji na Ukrainę. Paradygmaty stosowania przemocy w XX wieku nie mogą być wykorzystywane…
Czytaj więcej
21
lut

Wernisaż wystawy „Wspólne przestrzenie”

15 lutego 2022 roku miało miejsce otwarcie organizowanej przez NIH w Warszawie wystawy „Wspólne przestrzenie. Migracje edukacyjne w kontekście zimnej wojny” w…
Czytaj więcej
15
lut

Historia integracji europejskiej

„(De)Constructing Europe – EU-Scepticism in European Integration History” to tytuł warsztatów, które odbyły się online na platformie Zoom w dniach 17-18…
Czytaj więcej
01
lut

Nowa publikacja: Zwrot ku Europie

Christian Domnitz bada narracje o Europie oraz strukturę odwołujących się do nich sfer publicznych. Analizując publicystykę polityczną w Polsce, Czechosłowacji…
Czytaj więcej
31
sty

Wynalezienie Słowian w średniowieczu

Goszczący na pobycie badawczym w filii warszawskiego NIH w Pradze Eduard Mühle odwiedził 21 stycznia 2022 roku Seminarium Historyczne Uniwersytetu Masaryka w…
Czytaj więcej
25
sty

Jak wędrują idee - Stosunki naukowe a zimna wojna

W okresie zimnej wojny i dekolonizacji zarówno Zachód, jak i blok wschodni oferowały różnego rodzaju programy edukacyjne i rozwojowe. Celem było włączanie…
Czytaj więcej
24
sty

Die vier Wellen des "Revisionismus"

Unter Bezugnahme auf Paul Ricoeurs Theorie der „dreifachen Mimesis“ untersuchte James Krapfl in seinem Vortrag am 15. Dezember 2021 die vier Wellen des…
Czytaj więcej
17
sty

Nowa publikacja

Autor opisuje działalność niemieckich planistów przestrzennych, urbanistów, architektów, projektantów wnętrz i ich „obsesję porządkowania”, mającego służyć…
Czytaj więcej
05
sty

Nowy projekt badawczy: Watykan po 1945 roku

Nowa grupa badawcza Niemieckich Instytutów Historycznych w Rzymie i Warszawie zajmie się pontyfikatem Piusa XII (1939–1958). Wykorzystując nowo udostępnione…
Czytaj więcej
22
gru

Wesołych świąt!

Życzymy zdrowych, rodzinnych i białych Świąt Bożego Narodzenia, czasu spędzonego wśród najbliższych oraz szczęśliwego Nowego Roku. Już nie możemy się doczekać…
Czytaj więcej

01
lut
Wystawa Dyskusja panelowa
Ausstellung: Bericht aus der belagerten Stadt Tschernihiw
Czytaj więcej