Aktualności


29
wrz

Znaczenie lata

„Leisure History(ies): The Significance of Summer in the Biography” – tak brzmiał tytuł hybrydowych warsztatów, zorganizowanych przez filię warszawskiego…
Czytaj więcej
27
wrz

(De)Constructing Europe – EU-Scepticism in European Integration History. Warsztaty. Hamburg 31.08-2.09.2021

Różnorodność krytycznych postaw wobec integracji europejskiej oraz jej dynamiczny charakter stanowią ogromne wyzwanie w badaniach nad euroscpetycyzmem. Celem…
Czytaj więcej
24
wrz

Ukazało się nowe wydanie Newslettera 2/2021

Z przyjemnością przedstawiamy najnowsze wydanie naszego Newslettera. Jak zwykle w tym numerze prezentujemy najnowsze wiadomości z życia Instytutu. Szczególnie…
Czytaj więcej
21
wrz

Warsztaty projektu „Wiedza bez granic”

Czytaj więcej
15
wrz

Piąta doroczna konferencja MSA w Warszawie

Będąc najważniejszym forum w dziedzinie badań pamięci, Memory Studies Association (MSA) zorganizowało w Warszawie piątą doroczną konferencję. Impreza o temacie…
Czytaj więcej
13
wrz

Nowa publikacja: Eduard Mühle "Słowianie. Rzeczywistość i fikcja wspólnoty VI-XV wiek"

W Europie żyje około 250 milionów użytkowników języków słowiańskich. To ponad jedna trzecia ludności kontynentu. Co to oznacza dla naszego rozumienia…
Czytaj więcej
13
wrz

NIH w Warszawie na Warszawskich Targach Książki

Tegoroczne Warszawskie Targi Książki odbyły się w plenerze – na Placu Defilad, przed Pałacem Kultury i Nauki. To pierwsze targi międzynarodowe, które odbywały…
Czytaj więcej
19
sie

Nowa publikacja: Regionsmacher in Ostmitteleuropa

Regiony to konstrukty ulegające zmianom i zależne od jednostek nadrzędnych. Ich powstawanie, kształtowanie, utrwalanie czy zachowywanie w pamięci zbiorowej…
Czytaj więcej
17
sie

CfP: Interdisciplinary Workshop "Jewish Communities in the Former German Eastern Territories 1920-1938"

The Jewish communities in the former eastern territories of the German Reich, especially in
the period from the late 19th century onwards, show a strong…
Czytaj więcej
04
sie

Debata Lelewelowska: Do kogo należy muzeum?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta: muzea należą do podmiotów, które je prowadzą – do państwa, władz lokalnych, właścicieli prywatnych. Ale cóż to…
Czytaj więcej
03
sie

Oferta pracy

W Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie, który jest częścią Fundacji im. Maxa Webera, jest w jak najszybszym terminie do obsadzenia stanowisko…

Czytaj więcej
30
lip

CfP: Marsz Śmierci do Palmnicken: Mikrohistoryczne podejście do doświadczenia przemocy w XX wieku i jego ponowna ocena - w perspektywie ponadnarodowej.

Marsz Śmierci do Palmnicken: Mikrohistoryczne podejście do doświadczenia przemocy w XX wieku i jego ponowna ocena - w perspektywie ponadnarodowej. Warsztaty…
Czytaj więcej
28
lip

Bałtyk: literackie konstrukcje pewnego regionu

W regionie Morza Bałtyckiego koegzystują różne wspólnoty językowe. Od wielu stuleci jest on areną relacji kulturowych i społecznych opartych na wymianie. O tym,…

Czytaj więcej
27
lip

Nowe spojrzenie na historię Suwalszczyzny

Dzieje Suwalszczyzny (lit. Suvalkija, Sūduva lub Užnemunė), czyli jednego z regionów etnograficznych Litwy i Polski, przyciągały w minionych dziesięcioleciach…
Czytaj więcej
20
lip

Wschód i Zachód po II wojnie światowej

Konferencja „Podwójny początek. Koniec II wojny światowej na Zachodzie i Wschodzie – demokratyzacja versus stalinizacja” była pierwszą od 16 miesięcy sesją…
Czytaj więcej

01
lut
Wystawa Dyskusja panelowa
Ausstellung: Bericht aus der belagerten Stadt Tschernihiw
Czytaj więcej