11 Debata Lelewelowska. Stosunki międzynarodowe, prawa człowieka i koniec zimnej wojny. Akt Końcowy Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie po czterdziestu latach.

We wtorek, 2 czerwca w Niemieckim Instytucie Historycznym odbyła się pierwsza w tym roku Debata Lelewelowska. Celem tego wydarzenia jest omówienie zagadnień historycznych, które są przedmiotem intensywnych dyskusji, nowych interpretacji lub kontrowersji.

Pod kierunkiem doktora Roberta Briera (NIH w Warszawie) dr Sarah B. Snyder (Washington DC), prof. Wanda Jarząbek (Warszawa) i dr Jan Eckel (Freiburg) dyskutowali o roli praw człowieka w Akcie Końcowym KBWE z Helsinek i ich pozycji  w krajach bloku wschodniego.
Paneliści  zgodzili się, że niektóre pytania dotyczące prawa człowieka dyskutowane były już od lat sześćdziesiątych, jednakże spisane zostały dopiero w Akcie Końcowym z Helsinek. Wanda Jarząbek podkreśliła, że to intelektualiści, jak i zwolennicy opozycji czy ludzie związani z Kościołem katolickim w krajach byłego bloku wschodniego byli filarami dyskusji na temat praw człowieka. Jednak nie należy zapominać, że ruchy wolnościowe w bloku wschodnim miały swoje ograniczenia, a rozwój praw człowieka należy postrzegać równolegle z KBWE. Sarah Snyder wyjaśniła znaczenie transgranicznej sieci dysydentów, dzięki którym szybko rozpowszechniono informacje o podpisanym Akcie Końcowym. To po raz pierwszy umożliwiło podnoszenie kwestii praw człowieka na poziomie krajowym. Jan Eckel podkreślił, że nie da się historycznie umiejscowić punktu wyjścia do dyskusji o prawach człowieka. Akt Końcowy z Helsinek służył bez wątpienia jako podstawa do dalszych międzynarodowych rozmów na temat praw człowieka i możliwości ich ratyfikacji przez poszczególne państwa. Po ożywionej dyskusji z publicznością pozostało otwarte pytanie, na ile KBWE wzmocniła czy też osłabiła komunizm.

01
lut
Wystawa Dyskusja panelowa
Ausstellung: Bericht aus der belagerten Stadt Tschernihiw
Czytaj więcej