Artykuły z konferencji Zostać czy wyjechać? Żydzi w pierwszych latach po Holokauście To stay or go? Jews in Europe in the immediate aftermath of the Holocaust.

W opublikowanym właśnie numerze 2 Kwartalnika Historii Żydów/Jewish History Quarterly, Niemiecki Instytut Historyczny przedstawia rezultaty zorganizowanej wspólnie z Żydowskim Instytutem Historycznym oraz Nordost-Institut Lüneburg konferencji noszącej tytuł Zostać czy wyjechać? Żydzi w pierwszych latach po Holokauście To stay or go? Jews in Europe in the immediate aftermath of the Holocaust.

Konferencja przeprowadzona była w dwóch częściach, w roku 2011 oraz 2012  i dotyczyła warunków życia, perspektyw i szans na przyszłość Żydów w Europie w okresie bezpośrednio po wojnie. Wobec wymiaru Holokaustu, powojennych zawirowań politycznych, utrzymującej się atmosfery antysemickiej i powtarzającej się brutalnej przemocy skierowanej przeciwko Żydom, wielu z tych, którzy przeżyli wojnę zadawało sobie pytanie, czy powrócić do swojej ojczyzny sprzed wojny i rozpocząć życie od nowa, czy też wyemigrować z Europy. Czy powiodła się próba odbudowy żydowskiego życia, żydowskich instytucji i żydowskiej kultury? Jakie polityczne, religijne i socjalne czynniki miały na to stymulujący wpływ, które z nich przeszkadzały? Były to główne kwestie omówione na konferencji. Wyniki tej dyskusji zostały właśnie opublikowane.
Część główna publikacji zawiera wyłącznie wystąpienia na konferencji. Te trzy rozdziały zawierające łącznie osiemnaście artykułów w języku polskim i angielskim opatrzone zostały wprowadzeniem organizatorek oraz pisemną wersją obu keynote speeches. Rozdział The Jewish Communities after the Holocaust zawiera artykuły dotyczące sytuacji Żydów w Polsce, Francji i Wiedniu, artykuł poświęcony próbom żydowskich aktorów określenia kulturowej spuścizny według etnicznych, zamiast terytorialnych kryteriów, jak również artykuł o ideologicznym stanowisku inteligencji ortodoksyjnej wobec kwestii Zostać czy wyjechać? Artykuły zawarte w rozdziale Attitudes of the political Establishment and Civil Society towards the Jews zajmują się stosunkami Żydów i Polaków (w Polsce lub w obozach dla uchodźców), francuską polityką odnośnie migracji Żydów przez Francję, polityką Szwajcarii wobec ocalałych z Holokaustu, sytuacji niemieckojęzycznych Żydów w Polsce i Czechosłowacji po 1945 r. oraz kwestii majątków żydowskich, jako problemu żydowskiego. Rozdział Early forms of Holocaust Documentation, Research and Commemoration zawiera prace Michała Borwicza i Genii Silkes, artykuł dotyczący żydowskiej histografii Holokaustu oraz prekursorski artykuł odnoszący się do świadectw Holokaustu, w którym teoretyczna koncepcja anegdoty Joela Finemana przedstawiona jest jako instrumentarium analizy źródłowej.

24
kwi
Konferencja
Longue duree der Regionalitäten
Czytaj więcej