Konferencja inaugurująca projekt badawczy funkcjonalność historii w późnej nowoczesności.

W ramach nowego projektu badawczego „Funkcjonalność historii w późnej nowoczesności” w Niemieckim Instytucie Historycznym odbyła się konferencja naukowa, której celem była analiza aktualnych trendów i metod badawczych w tym obszarze.

Na zaproszenie Miloša Řezníka, Katrin Stoll i Sabine Stach w dniach 17 i 18 września w Warszawie spotkali się przedstawiciele i przedstawicielki historii, politologii, kulturo-, literaturo- i filmoznawstwa, aby wspólnie poddać refleksji i przedyskutować różnorodne możliwości badań nad społecznym odbiorem historii. W wykładzie otwierającym konferencję Miloš Řezník zwrócił uwagę na fakt, że mamy do czynienia z fenomenem niejednorodnym i obejmującym różne dziedziny życia, zwłaszcza w czasach późnej nowoczesności.

Uelastycznienie i indywidualizacja systemów wartości, „sprasowanie czasu“ w coraz bardziej przyspieszającym świecie i rosnące znaczenie „homo ludens“, który odczytuje i wykorzystuje przeszłość – to najważniejsze tematy, jakie pojawiały się w intensywnych dyskusjach. Co znaczy „przyswoić sobie“ historię? Jak można badać ten proces i jakimi teoriami go opisywać? Jaką rolę odgrywa komercjalizacja życia społecznego, odgrywająca coraz większe znaczenie zarówno w codziennym wykorzystywaniu historii, jak i w nauce? W jaki sposób badać punkty styczne obu tych obszarów? Co jest w tym kontekście zupełnie nowe, a co już dobrze znane?

To tylko niektóre problemy, o których debatowano po wysłuchaniu poszczególnych wystąpień. Podczas gdy pierwszy panel poświęcony był pojęciom, teoriom i narzędziom badawczym, jakimi dysponuje historia jako dyscyplina naukowa, w ramach kolejnych sekcji poruszano kwestie genezy i funkcji historii w takich sferach jak turystyka, dziedzictwo kulturowe, re-enactment (rekonstrukcja historyczna), film historyczny, komiks, muzealnictwo czy „zarządzanie historią“ w przedsiębiorstwach. I chociaż kwestia zintegrowanej koncepcji pracy historyka poza sferą akademicką pozostała otwarta, to nadzwyczaj żywe dyskusje przyczyniły się do diagnozy podstawowych problemów, wartych dalszej analizy, konkretyzacji pytań dotyczących obszarów dotychczas słabo zbadanych, oraz, na co mamy nadzieję, nawiązania trwałych kontaktów między uczestnikami i uczestniczkami konferencji.

23
kwi
Wykład
Odwołane: Prof. Dr hab. Susannah Eckersley (Newcastle): Museums as democratic public space? Memory, Migration and Belonging in Germany
Czytaj więcej