Konferencja: "Res – mobilia. Przedmiot jako symbol statusu, władzy i funkcji"

W dniach 4-5 czerwca 2018 roku odbyła się konferencja „Res – mobilia. Przedmiot jako symbol statusu, władzy i funkcji”. Organizatorami byli Instytut Archeologii i Etnologii PAN (dr Monika Saczyńska, dr. hab. Ewa Wółkiewicz) oraz Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie (dr hab. Dariusz Adamczyk). Była to czwarta konferencja z zapoczątkowanego w 2006 roku cyklu „Kultura materialna a historia społeczna”. Tematyka spotkania koncentrowała się wokół funkcji społecznych, jakie spełniały mobilia. Uczestnicy spotkania starali się w swych wystąpieniach zaprezentować ów język rzeczy odwołując się do różnorodnej bazy źródłowej. Przedmioty mówią w działaniach i interakcjach. To na przykład funkcja daru. W czasie obrad zwracano uwagę na różne strategie darów: dary niosące rozbudowany przekaz cywilizacyjny, rozprzestrzenianie mody, dar będący reprezentacją obszaru, z którego pochodził, stając się w pewnym sensie jego symbolem; ale to również dar, który był odrzucany i niszczony oraz dar, który był przekazywany dalej; wreszcie dar, który ma skłonić odbiorcę do przychylności. Przedmioty stały się więc do pewnego stopnia „aktorami” w procesie komunikacji i interakcji społecznej.

Zwrócono też uwagę, że język przedmiotów może być pozytywny i negatywny. W pierwszym przypadku to: symbol władzy, symbol bogactwa i wysokiej pozycji społecznej. Ale z drugiej strony przedmioty mogły też służyć do mówienia rzeczy złych. Były elementem walki z grupą lub osobą, którą tą reprezentowała. W tym wypadku agresja zostaje skierowana na symbol (określony przedmiot), nie zaś bezpośrednio na osobę.

Ten swoisty język przedmiotów został przeanalizowany przez historyków, historyków sztuki i archeologów. Dzięki połączeniu różnych perspektyw badawczych możliwe było uzyskanie obrazu wielowymiarowego, odwołującego się do różnych źródeł. Planowane jest wydanie tomu pokonferencyjnego. 

01
lut
Wystawa Dyskusja panelowa
Ausstellung: Bericht aus der belagerten Stadt Tschernihiw
Czytaj więcej