Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie kończy 25 lat

W maju 2018 roku Niemiecki Instytut Historyczny (NIH) w Warszawie kończy 25 lat. Oficjalna uroczystość odbędzie się 16 maja.

Powstanie NIH w Warszawie poprzedziła wymiana listów z listopada 1991 roku między kanclerzem federalnym Helmutem Kohlem a ówczesnym polskim premierem Janem Krzysztofem Bieleckim, w której obie strony podkreśliły, że ich interesom i pragnieniom odpowiada utworzenie w bliskiej przyszłości placówek badawczych w Niemczech i Polsce, zajmujących się badaniem historii sąsiedniego kraju i jej odniesień europejskich. Obok istniejących już Niemieckich Instytutów Historycznych w Rzymie, Paryżu, Londynie i Waszyngtonie miała wówczas powstać pierwsza tego rodzaju placówka na obszarze byłego bloku wschodniego. W maju 1993 roku pięcioosobowy zespół, kierowany przez dyrektora-założyciela NIH w Warszawie prof. dr. Rexa Rexheusera, podjął pracę na XVII piętrze warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. W lipcu 1994 roku Instytut zorganizował swoją pierwszą imprezę publiczną.
W roku 2002 NIH przeprowadził się do obecnej siedziby – reprezentacyjnego Pałacu Karnickich w Alejach Ujazdowskich w Warszawie.

INFORMACJA PRASOWA

16
sty
Kolokwium
Sarah M. Schlachetzki (Universität Bern, Schweiz)
Czytaj więcej