Prof. dr hab. Thomas Wünsch (Pasawa): Before Malinowski. Nowoczesna etnologia i antropologia kulturowa w twórczości polskiego pisarza-podróżnika Jana Potockiego (1761–1815)

Czy badania terenowe, czyli sedno empirycznej działalności antropologów, zaczęły się dopiero od Bronisława Malinowskiego (1884-1942)? Podróże służące empirycznemu zdobywaniu danych etnologicznych odbywano już wcześniej. Prof. dr Thomas Wünsch (Pasawa)  w wykładzie wtorkowym w dniu 29 maja 2018 roku omówił na przykładzie pisarza Jana Potockiego, w jakim stopniu na przełomie XVIII i XIX wieku poświęcano uwagę temu, co kulturowo obce. Ten uzdolniony językowo arystokrata, wychowany w duchu europejskim, odbył w 1797/98 r. podróż do Astrachania i na Kaukaz, gdzie przez krótki czas dzielił życie nomadów i studiował wiele etnicznych osobliwości. W swoich notatkach Potocki przykładał wielką wagę m.in. do opisu tamtejszych obrzędów religijnych, w których uczestniczył. Jego obserwacje służyły celowi wniknięcia w kulturową logikę danej praktyki. Wykładowca wyraził pogląd, że innowacyjny potencjał Potockiego należy postrzegać przede wszystkim w ramach jego epoki. Swoimi zapiskami pisarz-podróżnik dowiódł, że można uznawać formującą siłę innych kultur, nie afirmując ich. Według konkluzji wykładowcy Potocki był awangardystą i dlatego słusznie można go określać mianem pioniera badań terenowych.

Thomas Wünsch jest profesorem współczesnej historii Europy Wschodniej i jej kultur na Uniwersytecie w Pasawie. Jest przewodniczącym Rady Naukowej NIH w Warszawie. Jego wykład wtorkowy był częścią programu obchodów 25-lecia NIH w Warszawie, w ramach których zostali zaproszeni z wykładami byli i obecni członkowie Rady Naukowej Instytutu.

24
kwi
Konferencja
Longue duree der Regionalitäten
Czytaj więcej