Warszawskie Colloquium Kryminologiczne

Jeżeli przyjmiemy, że przestępstwo jest konfliktem pomiędzy stronami, to praktyki jego uregulowania są lustrem kultury prawnej danego społeczeństwa. Państwo w tych konfiguracjach rozumiane jest jako całokształt praktyk jego przedstawicieli w różnych instytucjach takich jak policja, sądy oraz prokuratura.  Takie nienormatywne podejście, przełamuje prosty podział na sprawcę i ofiarę przestępstwa, przedstawia państwo jako dynamiczny byt, w którym obywatele mają aktywny udział jako podmioty z własną agentatywnością.

W ramach Warszawskiego Colloquium Kryminologicznego chcielibyśmy przedyskutować w roku akademickim 2018–19 metodologiczne i teoretyczne interpretacje kultury prawnej oraz przestępczości, która jest w niej konstruowana. Wspólnie z koleżankami i kolegami z dziedzin socjologii, prawa, historii, antropologii, resocjalizacji oraz innych nauk społecznych będziemy omawiać klasyczne i bieżące teksty  naukowe z szeroko rozumianej kryminologii, które zostały opublikowane w języku polskim lub angielskim, i traktują przestępczość jako konflikt wpisany w kulturę prawną danego społeczeństwa.

Proponujemy zatem półtoragodzinne spotkania, które będą się odbywać raz w miesiącu. Obowiązkowe będzie przeczytanie uzgodnionego wcześniej tekstu naukowego. W każdą drugą środę miesiąca o godz. 15.30 zapraszamy wszystkich zainteresowanych wykładowców, doktorantów oraz studentów, którzy przeczytali dany tekst przed kolokwium, do Pałacu Kultury i Nauki (sala 934). Kolejne teksty zgłaszane będą przez uczestników w trakcie spotkań.

 Dr Anna Matczak, Collegium Civitas, anna.matczak@civitas.edu.pl

 Dr Felix Ackermann, Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, ackermann@dhi.waw.pl

04
kwi
Wystawa
Obrazy wojny: wystawa fotograficzna „Raport z oblężonego miasta Czernihowa“ w Jenie
Czytaj więcej