Wrzesień 1939 – początek zbrodniczej wojny

W roku obchodów 70. rocznicy napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę, Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie pokaże w dniach od 1. września w ruinach kościoła Św. Mikołaja w Hamburgu i równocześnie od 3. września do 22. września w Niemiecko-Rosyjskim Muzeum w Berlinie-Karlshorst swoją cieszącą się dużym zainteresowaniem wystawę „Z największą brutalnością. Zbrodnie Wehrmachtu w Polsce, wrzesień – październik 1939 r.”

Aż do niedawna w niemieckiej pamięci zbiorowej panowało przekonanie, że zbrodnie II. wojny światowej popełniane były przez jednostki SS i policji, za linią frontu, a armia Wehrmachtu walczyła przez cały czas respektując prawo wojenne i przeciwnika. O tym, że przeświadczenie to było mitem, wykazały już dużo wcześniej badania historyczne, ale dopiero szeroko dyskutowane wystawy nt. Wehrmachtu, zorganizowane przez Hamburski Instytut Badań Społecznych w latach 1995 do 2004, uświadomiły ten fakt także szerokiej opinii publicznej. Wystawy te jednak umocniły jednocześnie inny mit, mianowicie wyobrażenie o tym, że niemieckie siły zbrojne zaczęły współuczestniczyć w dokonywaniu zbrodni dopiero od czerwca 1941 – od momentu napaści na Związek Radziecki.

W Polsce reakcja ta wywołała zdziwienie i spotkała się z brakiem zrozumienia. Tu było ogólnie wiadomym, że Wehrmacht dopuszczał się zbrodni na cywilach i jeńcach wojennych już od pierwszych tygodni wojny w 1939 r. Te, popełnione w czasie pierwszych tygodni wojny zbrodnie Wehrmachtu są głównym tematem zrealizowanej wspólnie z polskim Instytutem Pamięci Narodowej wystawy, która od kwietnia 2005 r. pokazywana była z dużym sukcesem w 15 niemieckich miastach oraz w polskiej wersji językowej także w Polsce. Wystawa dokumentuje - prezentując zdjęcia i dokumenty z perspektywy sprawców i ofiar - naloty na polskie miasta, jak również rozstrzeliwania ludności cywilnej i jeńców wojennych dokonywane przez Wehrmacht we wrześniu/październiku 1939 r.

Dalsze informacje o wystawie w Hamburgu:

www.hamburgkg.polemb.net

www.mahnmal-st.nikolai.de

o wystawie w Berlinie -Karlshorst:

www.museum-karlshorst.de/html/museum/sa/groesste.shtml

01
lut
Wystawa Dyskusja panelowa
Ausstellung: Bericht aus der belagerten Stadt Tschernihiw
Czytaj więcej