Aktualności


26
lis

Kino przełomu

Po ubiegłorocznym sukcesie cyklu „Rok protestu. 1968 w kinie europejskim” Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zorganizował przegląd filmowy poświęcony…
Czytaj więcej
25
lis

Call for Papers: Historia stosowana. Kształtowanie przez politykę, praktyka kulturowa, naukowa argumentacja

Konferencja międzynarodowa Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz Rady Naukowej im. J.G. Herdera (Marburg) we współpracy z…

Czytaj więcej
21
lis

Rozmowa o obecności nieobecności

19. Debata Lelewelowska była poświęcona Polsce, Litwie, Białorusi i Ukrainie w okresie bezpośrednio po drugiej wojnie światowej. Wskutek eksterminacji Żydów i…
Czytaj więcej
20
lis

Ocaleni z wojny jako protagoniści

Wszystkie środkowo-wschodnioeuropejskie społeczeństwa przeżyły podczas i w następstwie drugiej wojny światowej fundamentalne przeobrażenia społeczne. Wskutek…
Czytaj więcej
14
lis

Przyznanie nagrody Jabłonowskiego za rok 2019 w Warszawie

Za wybitne zasługi w dziedzinie polsko-niemieckich stosunków kulturalnych i naukowych prof. dr hab. Magdalena Saryusz-Wolska z Niemieckiego Instytutu…
Czytaj więcej
12
lis

Przegląd filmowy "Rok przełomu. 1989 w kinie europejskim"

Rok 1989 stanowi przełom we współczesnej historii Europy, a nawet świata. Okrągły stół w Polsce, wypuszczenie kilkudziesięciu tysięcy wschodnioniemieckich…
Czytaj więcej
08
lis

Nagrody dla autorów najlepszych książek naukowych o tematyce żydowskiej

Joanna Lisek, Alicja Maślak-Maciejewska i Maria Cieśla zostały tegorocznymi laureatkami Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka za najlepszą…
Czytaj więcej
07
lis

Fake news jako zjawisko historyczne

Problem fake news nie jest w swoim kontekście historycznym niczym nowym. Fałszywe przekazy są od niepamiętnych czasów wykorzystywane przez media i polityków w…
Czytaj więcej
05
lis

Bezpowrotnie utracone? O odbudowie utraconych zabytków architektury

Dom Goethego we Frankfurcie nad Menem, most w Mostarze i zamek w Berlinie znalazły się 28 października w centrum uwagi podczas wykładu, w którym prof. Gabi…
Czytaj więcej
04
lis

Szeroki oddźwięk niemieckiego przekładu "Prześnionej rewolucji"

Drugie wydanie tomu z serii Klio w Polsce

Dwudziesty tom serii warszawskiego NIH Klio w Polsce zyskał tak liczne grono niemieckich czytelników, że już po…
Czytaj więcej
31
paź

Między Warszawą a Dreznem. Wettyni na polskim tronie

Stosunkom polsko-saskim od końca XVII wieku do początku XIX wieku była poświęcona konferencja „Między Warszawą a Dreznem. Wettyni w latach 1697–1815”. W Pałacu…
Czytaj więcej
30
paź

Ponad granicami

O przemianach na pograniczach w Europie Wschodniej mówiły 24 września Catherine Gousseff (CNRS (French National Center for Research) i Ruth Leiserowitz (NIH w…
Czytaj więcej
28
paź

Nowa publikacja: Maciej Górny: Vaterlandszeichner

Geografia jako nauka przeszła na początku XX wieku proces odnowy, ale coraz bardziej zyskiwała na znaczeniu także w odbiorze publicznym oraz w odniesieniu do…
Czytaj więcej
23
paź

Pogranicza w Europie Wschodniej: mniejszości, migracja i pamięć po 1945 roku

Wraz z Instytutem Północno-Wschodnim w Lüneburgu (IKGN e.V.) warszawski NIH zorganizował na zakończenie projektu DFG/NCN „Jews and Germans in Polish Collective…
Czytaj więcej
21
paź

Medializacja procesów zbrodniarzy wojennych po drugiej wojnie światowej

Jak przedstawiano procesy zbrodniarzy wojennych po drugiej wojnie światowej na forum międzynarodowym? Jak wyglądały sposoby percepcji, dyskusje i reakcje? I co…
Czytaj więcej

01
lut
Wystawa Dyskusja panelowa
Ausstellung: Bericht aus der belagerten Stadt Tschernihiw
Czytaj więcej