Aktualności


13
lis

Od imperiów do narodów. Wojna i transformacja w Europie Środkowo-Wschodniej 1914-1923

Dyskusja wokół drugiego tomu książki Włodzimierza Borodzieja i Macieja Górnego Nasza wojna. Narody 1917-1923 (wydawnictwo WAB, Warszawa 2018) odbyła się w…
Czytaj więcej
12
lis

Imperialny cień Prus Wschodnich. Rola narodowych socjalistów z Królewca, Tylży i Olsztyna w aneksji ziem polskich

Po niemieckiej napaści na Polskę we wrześniu 1939 roku Gau Ostpreußen odgrywał kluczową rolę w okupacji, aneksji i rabunku ziem położonych wokół Suwałk,…
Czytaj więcej
07
lis

Warsztaty „Laboratories of Modernity” w filii NIH w Wilnie

Warsztaty „Laboratories of Modernity”, zorganizowany przez filię NIH w Wilnie razem z Uniwersytetem Wiedeńskim, rozpocząły się od obchodu wciąż użytkowanego…

Czytaj więcej
06
lis

Przestrzenie wykluczenia. Frankfurcki antropogeograf wygłosił wykład w Litewskiej Bibliotece Narodowej

8 października 2018 roku filia NIH w Wilnie zorganizowała w ramach warsztatu „Laboratories of Modernity” publiczny wykład prof. Bernda Beliny z Uniwersytetu…

Czytaj więcej
05
lis

Kontrast Wschód–Zachód w historii przestępczości?

Prof. dr hab. Volker Zimmermann z Collegium Carolinum w wykładzie wygłoszonym 30 października 2018 r. w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie mówił…
Czytaj więcej
30
paź

Prezentacja książki: Antysemityzm w Polsce roku 1968. Między partią a społeczeństwem

Ponad 10 tysięcy Żydówek i Żydów wyemigrowało z Polski wskutek kampanii antysemickiej, która osiągnęła punkt kulminacyjny w marcu 1968 roku. 50 lat później te…
Czytaj więcej
23
paź

Ukazało się polskie tłumaczenie książki Dariusza Admaczyka "Srebro i władza"

Przez około 300 lat miliony arabskich, a następnie niemieckich i anglosaskich monet docierały do Europy Wschodniej i Północnej, wpływając istotnie zarówno na…
Czytaj więcej
18
paź

Wizje Europy w średniowieczu – kontynent nabiera konturów

Rozmaite wizje Europy w średniowieczu były tematem pierwszego wykładu z jesiennego cyklu, organizowanego przez filię warszawskiego NIH w Wilnie. Ten nowy cykl…
Czytaj więcej
17
paź

Oferta pracy w Dziale Administracji

Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie oferuje stanowisko pracownika w Dziale Administracji, w ramach zastępstwa, na pół etatu, na czas określony - 12…
Czytaj więcej
10
paź

Zabytkowe ogrody jako polsko-niemieckie dziedzictwo kultury

Parki, krajobrazy parkowe i aranżowane ogrody na Śląsku, na pograniczu polsko-niemieckim i w Dreźnie były głównym zagadnieniem pierwszego wykładu z jesiennego…

Czytaj więcej
10
paź

52. Zjazd Historyków Niemieckich w Monastyrze

Tegoroczny Zjazd Historyków Niemieckich odbywał się w atmosferze intensywnych dyskusji o społecznej i politycznej roli historyków i historyczek. Walne…
Czytaj więcej
27
wrz

Zmarła prof. Michaela Marek, członkini Rady Naukowej NIH

Z wielkim smutkiem dowiedzieliśmy się, że odeszła członkini naszej Rady Naukowej Michaela Marek, profesor historii sztuki Europy Wschodniej na Uniwersytecie…
Czytaj więcej
25
wrz

Projekcja i dyskusja panelowa o filmie Okupacja 68

W sierpniu 2018 roku minęła 50. rocznica wkroczenia wojsk „bratnich krajów socjalistycznych” do Czechosłowacji. Jak wspominają inwazję mocno już postarzali…

Czytaj więcej
20
wrz

Nowa filia warszawskiego NIH w Pradze

Od marca 2018 Niemiecki Instytut Historyczny (NIH) w Warszawie ma nową filię, znajdującą się w stolicy Czech – Pradze. Placówka, której kierownikiem jest dr…
Czytaj więcej
19
wrz

Konferencja „Momenty monetyzacji i strefy komercjalizacji w basenie Morza Bałtyckiego w latach 1050–1450”

13 i 14 września 2018 r. odbyła się konferencja „Momenty monetyzacji i strefy komercjalizacji w basenie Morza Bałtyckiego w latach 1050-1450” według koncepcji…
Czytaj więcej

01
lut
Wystawa Dyskusja panelowa
Ausstellung: Bericht aus der belagerten Stadt Tschernihiw
Czytaj więcej