Wystawa "Iluzje wszechwładzy. Architektura i codzienność pod okupacją niemiecką" w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Fot. M. Kaczyński © CK ZAMEK

Od 18 października 2024 r. można zwiedzać wystawę Iluzje wszechwładzy. Architektura i codzienność pod okupacją niemiecką w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Wystawa prezentuje plany i projekty budowlane architektów, urbanistów i planistów przestrzennych, ich realizację oraz postrzeganie z perspektywy okupantów i okupowanych. Na przykładzie Reichsgau Wartheland wystawa pokazuje różne realia, w jakich żyli Niemcy i miejscowa ludność podczas okupacji. W ten sposób uwidaczniają się różne doświadczenia życia po obu stronach. Wystawa pokazuje, że historia architektury i planowania pod okupacją obejmuje nie tylko koncepcje, projekty i plany oraz ich realizację, ale także bezpośrednie konsekwencje dla dotkniętych nimi osób. Nazistowskie projekty budowlane na terytoriach okupowanych były bowiem ważną częścią polityki okupacyjnej. Miały one ogromny wpływ na życie ludzi, którzy tam mieszkali. Wystawa prezentuje zatem wyniki badań historyków i historyków sztuki ostatnich lat, którzy coraz częściej koncentrują się na tym aspekcie historii architektury, zwłaszcza na przykładzie okupowanej Polski.

Wystawa jest zwieńczeniem wieloletniej, intensywnej współpracy głównej kuratorki Aleksandry Paradowskiej z Niemieckim Instytutem Historycznym w Warszawie. Jednym z wcześniejszych efektów tej współpracy było polskie tłumaczenie fundamentalnej pracy Obsesja porządku. Niemieccy architekci planują w okupowanej Polsce 1939–1945 autorstwa Nielsa Gutschowa. Ze strony NIH, Annika Wienert i Christhardt Henschel byli zaangażowani merytorycznie i koncepcyjnie w powstanie wystawy. Projekt uzyskał wsparcie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń w CK Zamek. Obejmuje on m.in. polsko-niemiecką dyskusję panelową na temat Zeugnis – Bürde – Fetisch? NS-Architektur ausstellen | Źródło wiedzy - Obciążenie - Fetysz? Nazistowska architektura na wystawie 7 grudnia 2024 z Michałem Dudą,  Hanną Grzeszczuk-Brendel, Ingrid Holzschuh, Alexą Stiller, Rafałem Wnukiem oraz moderatorem Piotrem Kordubą. W przygotowaniu jest również katalog, w którym znajdą się będą m.in.teksty autorstwa Aleksandry Paradowskiej, Anniki Wienert, Marcina Przegiętki i Christhardta Henschela.

18
paź
Wystawa
Wystawa „Iluzje wszechwładzy. Architektura i codzienność pod okupacją niemiecką”
Czytaj dalej