W ramach cyklu Dni Otwartych, związanych z 40-leciem Ośrodka KARTA odbył się Dzień Niemiecki, organizowany pod patronatem Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Polsce. Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie był partnerem wydarzenia, wsparła je Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Goście zebrali się 7 września 2020 roku w siedzibie w Pałacu Karnickich, aby wysłuchać cyklu rozmów o stosunkach-polsko niemieckich. Wydarzenie zaingurował prezes KARTY Zbigniew Gluza, który przedstawił działalność Ośrodka KARTA dla zachowania pamięci o polsko-niemieckiej historii. Kierownik Wydziału Kultury Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, dr Lorenz Barth docenił następnie działalność Karty w tym wrażliwym obszarze. Prof. Miloš Řezník, Dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, pogratulował Karcie jubileuszu oraz podkreślił wkład Karty w zrozumienie różnych perspektyw i płaszczyzn polsko-niemieckiego sąsiedztwa. Tomasz Markiewicz z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej przypomniał zaś, że fundacja od dwunastu lat wspiera działalność Karty. Wyraził nadzieję, że Dzień Niemiecki przyczyni się do poprawienia relacji między oboma krajami.
W dalszej kolejności goście obejrzeli cztery krótkie filmy, odnoszące się do czterech ostatnich dekad w relacjach polsko-niemieckich. Pracownicy Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie oraz zaproszeni eksperci opowiadali w nich o kamieniach milowych polsko-niemieckiego sąsiedztwa, od lat osiemdziesiątych XX w. do dziś. Filmy te stanowiły punkt wyjścia do dwóch debat – pierwszej poświęconej relacjom polsko-niemieckim w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, drugiej zaś skoncentrowanej na latach dwutysięcznych aż do dnia obecnego. Obie rozmowy moderowała dziennikarka, Gabriele Lesser, która najpierw pytała prof. Ruth Leiserowitz, prof. Milosa Reznika, Zbigniewa Gluzę o ich doświadczenia z pracy i życia pomiędzy Polską i Niemcami w burzliwej końcówce XX w. Prof. Leiserowitz odniosła się do doświadczeń późnej NRD i wczesnych lat po zjednoczeniu Niemiec; prof. Reznik przedstawiał tamten czas widziany z zewnętrznej perspektywy, czyli z Czech; Zbigniew Gluza opowiadał zaś o współpracy polsko-niemieckiej jako istotnym wkładzie we wczesny rozwój karty. Druga debata dotyczyła już XXI w. O otwieraniu granic, zmianach związanych z rozszerzeniem Unii Europejskiej i współczesnej polaryzacji dyskursu publicznego rozmawiali dr hab. Magdalena Saryusz-Wolska, dr Christhardt Henschel i prof. Waldemar Czachur (UW). Licznie zgromadzona publiczność w sali konferencyjnej NIH w Warszawie podkreślała potrzebę dalszych dyskusji, wzajemnego poznania i zrozumienia oraz pracy nad wspólną pamięcią historyczną.
Debaty o czterech dekadach w relacjach polsko-niemieckich
Aktualności
21
lut
lut

Zakazany owoc. Życie seksualne a Kościoły w Europie Środkowo-Wschodniej na przestrzeni wieków
Od początku swojego istnienia chrześcijaństwo ze swoim jasnym podziałem zachowań…
03
lut
lut

Das politische Bewusstsein des litauischen Adels
Das politische Bewusstsein des litauischen Adels In der internationalen…
Kolejne wydarzenia
08
lut
lut
Kolokwium

Roman Smolorz (Universität Regensburg): Rechnungshof des Generalgouvernements in Krakau
Czytaj więcej
Niemiecki Instytut Historyczny w mediach społecznościowych