Lektury obowiązkowe na 70. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę

Polski dziennik „Fakt” poleca swoim czytelnikom, jako „lekturę obowiązkową” opublikowane właśnie polskie wydanie książki Jochena Böhlera o „Zbroniach Wehrmachtu” (Zbrodnie Wehrmachtu w Polsce. Wrzesień 1939. Wojna totalna. Znak, Warszawa 2009).

Dokładnie na 70. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę, pracownik naukowy NIH w Warszawie, pan Jochen Böhler prezentuje obszerne opracowania dotyczące początku II. wojny światowej i okupacji niemieckiej. Obok swojej przełomowej monograficznej pracy dotyczącej „Zbrodni Wehrmachtu”, ukazuje się jednocześnie polskie wydanie przygotowanej we współpracy z Klausem-Michaelem Mallmannem i Jürgenem Matthaeusem dokumentacji dotyczącej roli oddziałów specjalnych w Polsce (Einsatzgruppen w Polsce. Bellona, Warszawa 2009). Ponadto, ten pracujący w NIH w Warszawie od 2002 roku, zajmujący się historią współczesną historyk, przedstawia książkę będącą uzupełnieniem wyemitowanego 18.08.2009 przez stację ARD filmu dokumentalnego pod tytułem „Napaść – wojna Niemców przeciwko Polsce”. Ta, opatrzona tym samym tytułem, wydana przez wydawnictwo Eichborn-Verlag prezentacja J. Böhlera zajmuje się strachem, rozpaczą i nadzieją, które trapiły Niemcy i Polskę w wojenne lato 1939 roku oraz szczegółowo przedstawia wydarzenia, jakie miały miejsce w sierpniu i we wrześniu 1939 roku z perspektywy dowództwa, żołnierzy i ludności cywilnej w Polsce i w Niemczech.

W jaki sposób Rzesza Niemiecka przygotowywała się do wojny? Jak ludność w Niemczech i w Polsce przeżywała sierpień, kiedy to rozwój wydarzeń stał się bardzo gwałtowny?
Co wydarzyło się w okresie pierwszych trzech tygodni wojny? Jakie były refleksje ludności polskiej w obliczu tej katastrofy? I w końcu: co ludność w Niemczech wiedziała o kampanii przeciwko Polsce? W wyniku napaści, w ciągu trzech tygodni Polska została pokonana militarnie i rozpoczęła się jej okupacja. Jochen Böhler, jako pierwszy historyk niemiecki szczegółowo zbadał – opierając się na polskich i niemieckich listach, pamiętnikach, relacjach i wywiadach ze świadkami – zachowanie Wehrmachtu w Polsce. Z tego, co tak dokładnie pokazuje wynika, że kampania przeciwko Polsce była nie tylko wstępem do II. wojny światowej, ale także do barbarzyńskiej wojny wyniszczającej.

14
mar
Wystawa
Wystawa Raport z oblężonego miasta Czernihowa w Rostocku
Czytaj dalej