Lektury obowiązkowe na 70. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę

Polski dziennik „Fakt” poleca swoim czytelnikom, jako „lekturę obowiązkową” opublikowane właśnie polskie wydanie książki Jochena Böhlera o „Zbroniach Wehrmachtu” (Zbrodnie Wehrmachtu w Polsce. Wrzesień 1939. Wojna totalna. Znak, Warszawa 2009).

Dokładnie na 70. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę, pracownik naukowy NIH w Warszawie, pan Jochen Böhler prezentuje obszerne opracowania dotyczące początku II. wojny światowej i okupacji niemieckiej. Obok swojej przełomowej monograficznej pracy dotyczącej „Zbrodni Wehrmachtu”, ukazuje się jednocześnie polskie wydanie przygotowanej we współpracy z Klausem-Michaelem Mallmannem i Jürgenem Matthaeusem dokumentacji dotyczącej roli oddziałów specjalnych w Polsce (Einsatzgruppen w Polsce. Bellona, Warszawa 2009). Ponadto, ten pracujący w NIH w Warszawie od 2002 roku, zajmujący się historią współczesną historyk, przedstawia książkę będącą uzupełnieniem wyemitowanego 18.08.2009 przez stację ARD filmu dokumentalnego pod tytułem „Napaść – wojna Niemców przeciwko Polsce”. Ta, opatrzona tym samym tytułem, wydana przez wydawnictwo Eichborn-Verlag prezentacja J. Böhlera zajmuje się strachem, rozpaczą i nadzieją, które trapiły Niemcy i Polskę w wojenne lato 1939 roku oraz szczegółowo przedstawia wydarzenia, jakie miały miejsce w sierpniu i we wrześniu 1939 roku z perspektywy dowództwa, żołnierzy i ludności cywilnej w Polsce i w Niemczech.

W jaki sposób Rzesza Niemiecka przygotowywała się do wojny? Jak ludność w Niemczech i w Polsce przeżywała sierpień, kiedy to rozwój wydarzeń stał się bardzo gwałtowny?
Co wydarzyło się w okresie pierwszych trzech tygodni wojny? Jakie były refleksje ludności polskiej w obliczu tej katastrofy? I w końcu: co ludność w Niemczech wiedziała o kampanii przeciwko Polsce? W wyniku napaści, w ciągu trzech tygodni Polska została pokonana militarnie i rozpoczęła się jej okupacja. Jochen Böhler, jako pierwszy historyk niemiecki szczegółowo zbadał – opierając się na polskich i niemieckich listach, pamiętnikach, relacjach i wywiadach ze świadkami – zachowanie Wehrmachtu w Polsce. Z tego, co tak dokładnie pokazuje wynika, że kampania przeciwko Polsce była nie tylko wstępem do II. wojny światowej, ale także do barbarzyńskiej wojny wyniszczającej.

22
kwi
Konferencja
Warsztaty „Infrastructures of Memory. Actants of Globalisation and their Impact on German and Polish Memory Culture”
Czytaj więcej