Nowa publikacja: Mojżesz Mendelssohn i potomność. Historia żydowskiej kultury pamięci

Tytuł oryginału: Moses Mendelssohn und seine Nachwelt. Eine Kulturgeschichte der jüdischen Erinnerung

Seria Klio w Niemczech, t. 28
Książka wydana wspólnie z Niemieckim Instytutem Historycznym w Warszawie

Żydowski filozof oświeceniowy Moses Mendelssohn pozostawał postacią kontrowersyjną jeszcze długo po swojej śmierci: jedni widzieli w nim wizjonera dającego początek lepszej przyszłości, inni zaś winili go za upadek judaizmu. Martina Steer napisała pierwszą całościową analizę fenomenu Mendelssohna jako zbiorowego miejsca pamięci od momentu jego śmierci w 1786 r. do czasów narodowego socjalizmu w Niemczech. Na przykładzie obchodów jubileuszowych organizowanych na jego cześć w Niemczech, Polsce i USA autorka pokazuje związki między pamięcią o Mendelssohnie w  tych krajach i przedstawia go jako jedno z najsilniej oddziałujących żydowskich miejsc pamięci.

Martina Steer pracuje na Uniwersytecie Wiedeńskim, gdzie zajmuje się historią Żydów i Europy. Wykładała także na Uniwersytecie Europejskim we Florencji, była stypendystką licznych instytucji naukowych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jest autorką biografii Berthy Badt-Strauss, jednej z najbardziej znanych niemieckich dziennikarek międzywojnia i jednocześnie działaczki syjonistycznej. 

Martina Steer: Mojżesz Mendelssohn i potomność. Historia żydowskiej kultury pamięci Martina Steer, red. nauk. Maria Cieśla, tłum. Justyna Górny, Warszawa, wydawnictwo naukowe Scholar 2024, 531 stron, ISBN: 978-83-67450-57-7

 

18
paź
Wystawa
Wystawa „Iluzje wszechwładzy. Architektura i codzienność pod okupacją niemiecką”
Czytaj dalej