Nowa filia warszawskiego NIH w Wilnie

Od początku grudnia 2017 r. warszawski NIH ma filię w stolicy Litwy – Wilnie. Nowa placówka pod kierownictwem dr Gintarė Malinauskaitė będzie prowadzić badania naukowe na temat dziejów Litwy w kontekście środkowo- i wschodnioeuropejskim, a także powiązań historycznych Litwy z Niemcami, Polską i innymi krajami regionu.

Ponadto filia będzie miejscem upowszechniania wiedzy i koordynacji transferu badań naukowych między historykami litewskimi a niemieckimi, a także naukowcami z innych krajów. W tych celach placówka w Wilnie będzie organizować imprezy naukowe oraz wydawać publikacje.

Nowa filia warszawskiego NIH należy do Fundacji im. Maxa Webera – Niemieckie Instytuty Humanistyczne za Granicą. Fundacja zarządza dziesięcioma instytutami, których siedziby znajdują się w Bejrucie, Stambule, Londynie, Moskwie, Paryżu, Rzymie, Tokio, Warszawie i Waszyngtonie. NIH w Warszawie został założony w 1993 roku jako pierwszy niemiecki zagraniczny instytut historyczny po upadku żelaznej kurtyny.

Litewska placówka znajduje się w centrum Wilna przy Jogailos g. 4. Kolejna filia warszawskiego NIH zostanie utworzona wiosną 2018 r. w Pradze w ścisłej współpracy z oddziałem monachijskiego Collegium Carolinum oraz Akademią Nauk Republiki Czeskiej.

Więcej informacji:
http://www.dhi.waw.pl/aussenstellen/vilnius/kontakt.html

15
wrz
Dyskusja panelowa Pokaz filmu
Home Movies. Niechciane Archiwa
Czytaj więcej