Zabytkowe ogrody jako polsko-niemieckie dziedzictwo kultury

Parki, krajobrazy parkowe i aranżowane ogrody na Śląsku, na pograniczu polsko-niemieckim i w Dreźnie były głównym zagadnieniem pierwszego wykładu z jesiennego cyklu, zaplanowanego we współpracy z Wydziałem Kultury Ambasady Niemiec w Warszawie.

Wykład na ten temat wygłosił 25 września prof. dr hab. Marcus Köhler z Uniwersytetu Drezdeńskiego. W swoim bogato ilustrowanym wystąpieniu przedstawił po pierwsze Park Księcia Pücklera w Bad Muskau, czyli Park Mużakowski. Jest to największy park krajobrazowy w stylu angielskim w Europie Środkowej, który już ze względu na swe położenie geograficzne stał się projektem polsko-niemieckim, a dzięki wspólnemu zaangażowaniu obu państw został uznany za jeden z niewielu transgranicznych obiektów światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolejną ważną częścią wykładu była prezentacja krajobrazów parkowych Kotliny Jeleniogórskiej. Ten niewielki dolnośląski obszar do dziś charakteryzuje się najwyższą liczbą zamków i pałaców na kilometr kwadratowy w Europie. Prof. Köhler obrazowo zademonstrował, że w związku z renowacją i zmianą przeznaczenia licznych zamków i pałaców po roku 1990 dowartościowane zostały również krajobrazy formowane w XIX wieku głównie przez Petera Josepha Lennégo. Ów dyrektor pruskich ogrodów królewskich potrafił optycznie łączyć ze sobą zespoły parkowe oraz efektownie eksponować budynki i ciekawe obiekty krajobrazowe przez tworzenie osi widokowych. Ilustrowane przykłady przytaczane przez prof. Köhlera sugestywnie dowodziły, że charakterystyczny styl Lennégo jest w tym regionie dziś znów wyraźnie rozpoznawalny.

Wykładowca zaprezentował również projekt, nad którym pracował razem ze studentami w Dreźnie. W jego ramach studenci architektury krajobrazu z Drezna i Wrocławia mogli na postawie lektury dzieł literackich składać projekty przekształcenia dawnego ogrodu polskiego pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego, który żył na emigracji w Dreźnie, w ogród literacki. Ta metoda łączenia literatury i architektury krajobrazu otwiera dalsze obiecujące perspektywy.

Impreza była z jednej strony inauguracją, z drugiej zaś również pożegnaniem. Zapoczątkowała bowiem jesienny cykl Wykładów wtorkowych, ale po raz ostatni odbyła się w formacie wieczornym. Od października comiesięczne wykłady będą organizowane jak dotychczas w ostatni wtorek miesiąca, jednak już o godzinie 14.00.

20
cze
Konferencja
Konferencja: Making the Empire Great Again: Challenges in Modernising the Russian Empire. (Wilno)
Czytaj więcej