Konferencja Niemiecko-Czeskiej i Niemiecko-Słowackiej Komisji Historyków w Warszawie

W dniach 11-13 października 2018 Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie po raz pierwszy stał się gospodarzem konferencji Niemiecko-Czeskiej i Niemiecko-Słowackiej Komisji Historyków. Temat obrad pozostawał w ścisłym związku z jubileuszem stulecia odzyskania bądź uzyskania niepodległości przez wiele państw Europy Środkowo-Wschodniej. Naukowcy z kilku krajów (poza Polską, Niemcami, Czechami i Słowacją także z Węgier Litwy, Austrii i Ukrainy) dyskutowali na temat państwowych i oddolnych form upamiętniania wydarzeń z 1918 roku. Podczas obrad zwrócono uwagę na rzadko dotąd dostrzegane kwestie, takie jak konkurencja wspólnot pamięci czy też marginalizacja całych środowisk, które odegrały wprawdzie ważną rolę w momencie narodzin państwa, ale potem zostały odsunięte od wpływu na jego politykę (chodzi między innymi o kobiety i mniejszości etniczne).

Częścią programu była dyskusja panelowa poświęcona porównawczemu ujęciu historii państw Europy Środkowo-Wschodniej, moderowana przez Janę Osterkamp. Wzięli w niej udział Roman Holec, Frank Hadler, Włodzimierz Borodziej, Andrij Portnow i Miloš Řezník). Konferencji towarzyszył otwarty pokaz filmu paradokumentalnego produkcji czeskiej z cyklu Czeskie stulecie.

W dniach, w których odbywała się konferencja, NIH był także gospodarzem zamkniętych obrad obu komisji historyków.

25
mar
Wykład
Prof. Dr Tanja Penter (Heidelberg): Behinderten- und Krankenmorde unter deutscher Besatzung (1941–1943) in der Ukraine und ihre juristische Aufarbeitung
Czytaj więcej