Pożegnanie: W wieku 88 lat zmarł Jerzy Jedlicki, profesor w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk

Pracowniczki i pracownicy NIH w Warszawie łączą się w żalu po śmierci prof. dr. hab. Jerzego Jedlickiego. Jego odejście oznacza wielką stratę zarówno dla polskiej historiografii jak i dla polsko-niemieckich relacji naukowych.

Ten renomowany uczony i wysoko ceniony ekspert w dziedzinie historii kultury i społeczeństwa opublikował w ciągu swojego życia wiele wybitnych prac – jedną z nich były Dzieje inteligencji polskiej do roku 1918, które wydał razem z Maciejem Janowskim i Magdaleną Micińską w 2008 r. i które stały się w Polsce bestsellerem wśród publikacji naukowych. Jedlicki, który często angażował się politycznie, dyskutował w „Klubie Krzywego Koła”, a w 1980 r. wstąpił do „Solidarności”, należał do cenionych gości także w warszawskim NIH. W 2009 r. był tam współinicjatorem „Debat Lelewelowskich” i zaangażowanym uczestnikiem pierwszego panelu, który odbył się pod hasłem „Inteligencja jako grupa społeczna: specyfika krajów peryferyjnych czy zjawisko ogólnoeuropejskie?”.

04
mar
Konferencja
Szlachta bez granic? Tożsamości i reprezentacje w Prusach Królewskich i Książęcych
Czytaj więcej