Nowa filia warszawskiego NIH w Pradze

Od marca 2018 Niemiecki Instytut Historyczny (NIH) w Warszawie ma nową filię, znajdującą się w stolicy Czech – Pradze. Placówka, której kierownikiem jest dr Zdeněk Nebřenský, promuje badania naukowe poświęcone czeskiej, niemieckiej i polskiej historii w kontekście europejskim. Praskie przedstawicielstwo współpracuje ściśle z oddziałem monachijskiego Collegium Carolinum i Akademią Nauk Republiki Czeskiej. Oficjalne otwarcie filii odbędzie się w ramach uroczystej imprezy 1 października 2018 r.

Zaproszenie na uroczystą imprezę 1 października 2018 r.
Podczas uroczystej imprezy prof. dr Étienne François wygłosi wykład o "Europie jako splocie kultur pamięci." Impreza będzie tłumaczona symultanicznie w języku czeskim i niemieckim.
Termin: poniedziałek, 1 października 2018 r., 15.00 – 18.00
Miejsce: Vila Lanna, V Sadech 1, 160 00 Praha 6 – Bubeneč
Zgłoszenia na wykład i późniejsze przyjęcie można kierować drogą mailową pod adresem nebrensky@dhi-prag.cz lub johannes.gleixner@collegium-carolinum.de.
 
Filia w Pradze jest miejscem komunikacji, kooperacji i wymiany poglądów pomiędzy historykami niemieckimi, czeskimi i polskimi, a do swojej działalności, ułatwiającej im wzajemne kontakty, włącza również przedstawicieli nauk historycznych z sąsiednich krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Organizuje konferencje naukowe i wykłady oraz wspiera wydawanie publikacji.
Obecny priorytet badawczy to budowa infrastruktury socjalnej w małych miastach przemysłowych Europy Środkowej w drugiej połowie XIX wieku. Projekt analizuje tworzenie instytucji socjalnych nie tylko jako filantropijną, paternalistyczną czy też pragmatyczną inicjatywę poszczególnych przedsiębiorców i gmin miejskich, lecz także w ramach polityki społecznej imperialnego państwa. Znaczenie projektu polega na ustaleniu, czy – lub jakie – efekty synergii wyniknęły z interakcji między imperium, miastem a prywatnymi przedsiębiorstwami. Na bardziej ogólnej płaszczyźnie projekt ma zademonstrować, jak takie synergie przyczyniły się do transformacji środkowoeuropejskich miast.

Więcej informacji pod adresem:
www.dhi.waw.pl/aussenstellen/prag/forschungsprogramm.html

NIH w Warszawie został założony w roku 1993 jako pierwszy niemiecki instytut historyczny za granicą po upadku żelaznej kurtyny. Jego obecne priorytety badawcze to regionalizm i powstawanie regionów, religia i polityka w Polsce średniowiecznej i wczesnonowożytnej, tożsamość narodowa i powiązania ponadnarodowe, przemoc i obca władza w „stuleciu skrajności” oraz funkcjonalność historii w późnej nowoczesności.

NIH w Warszawie jest częścią Fundacji im. Max Webera – Niemieckie Instytuty Humanistyczne za Granicą. Fundacja ta łączy pod swoim dachem dziesięć instytutów z siedzibami w Bejrucie, Stambule, Londynie, Moskwie, Paryżu, Rzymie, Tokio, Warszawie i Waszyngtonie oraz inne biura i filie.
 

Kontakt:
dr Zdeněk Nebřenský
Filia warszawskiego NIH w Pradze
Valentinská 91/1
CZ-110 00 Praha 1
Republika Czeska
Tel:+420 734 279 009
E-mail: nebrensky@dhi-prag.cz

Kinga Wołoszyn-Kowanda
Referentka ds. public relations
Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie
Pałac Karnickich
Aleje Ujazdowskie 39
PL-00-540 Warszawa
Tel.: +48 22 525 83 22
E-mail: woloszyn-kowanda@dhi.waw.pl

 

PRESSEMITTEILUNG

INFORMACJA PRASOWA

EINLADUNG

 

 

20
cze
Konferencja
Konferencja: Making the Empire Great Again: Challenges in Modernising the Russian Empire. (Wilno)
Czytaj więcej