Nowy projekt badawczy: Watykan po 1945 roku

Nowa grupa badawcza Niemieckich Instytutów Historycznych w Rzymie i Warszawie zajmie się pontyfikatem Piusa XII (1939–1958). Wykorzystując nowo udostępnione materiały archiwalne, naukowcy zbadają rolę Watykanu w pierwszym okresie zimnej wojny i początkach globalizacji.
Kiedy w 2020 roku Watykan pierwszy raz udostępnił archiwa dotyczące pontyfikatu Piusa XII, wzbudziło to duże zainteresowanie mediów. Opinia publiczna interesowała się przede wszystkim rolą papieża podczas II wojny światowej. Nowa grupa badawcza Niemieckich Instytutów Historycznych w Rzymie i Warszawie skupi się na okresie powojennym. Dziesięcioro naukowców w różnych ośrodkach na świecie przeanalizuje zagadnienie stosunku Watykanu do kluczowych tematów XX wieku, takich jak dekolonizacja, demokratyzacja oraz pamięć o Shoah i II wojnie światowej.

Projekt badawczy „The Global Papacy of Pius XII: Catholicism in a Divided World, 1945-1958” rozpocznie się w styczniu 2022 roku i będzie finansowany przez Fundację im. Maxa Webera. Więcej informacji pod adresem piusxii.hypotheses.org.

04
lip
Konferencja
History from below: Microhistorical Approaches to the History of East European Jewry
Czytaj więcej