Ukazała się książka Astrid Erll "Kultura pamięci. Wprowadzenie"

Przewodnik po najważniejszych teoriach pamięci, zarówno indywidualnej, jak i zbiorowej. Autorka koncentruje się na znaczeniu pamięci dla funkcjonowania kultury i społeczeństwa oraz na sposobach reprezentacji przeszłości w teraźniejszości. Omawia różne modele teoretyczne i podstawowe pojęcia interdyscyplinarnego pola badań pamięci. Oryginalnie opublikowana w języku niemieckim książka doczekała się przekładów na angielski, hiszpański, a obecnie także polski. Zyskała międzynarodowe uznanie nauczycieli akademickich oraz badaczy nauk społecznych i humanistycznych.

Polska edycja książki ukazała się nakładem Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy NIH w Warszawie.

Astrid Erll, od 2010 roku profesor Kultur i Literatur Anglosaskich na Uniwersytecie im. Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem. Doktorat (2002) i habilitację (2006) uzyskała na Uniwersytecie im. Justusa Liebiga w Giessen. Jest autorką licznych prac na temat związków literatury oraz filmu z pamięcią, prowadziła wykłady na Uniwersytecie w Winsconsin oraz w Netherlands Institute for Advance Study in the Humanities. Wspólnie z Ansgarem Nünningiem wydaje serię „Media and Cultural Memory” w wydawnictwie De Gruyter.

Astrid Erll: Kultura pamięci. Wprowadzenie. tłum. Agata Teperek, Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 2018, s. 320, ISBN 978-83-235-3409-9.

 

04
kwi
Wystawa
Obrazy wojny: wystawa fotograficzna „Raport z oblężonego miasta Czernihowa“ w Jenie
Czytaj więcej