Wędrująca pamięć – dynamika w erze globalizacji

Pamięć kulturowa jest dynamiczna. Zmienia się w czasie i przestrzeni, przemieszczając się między mediami, grupami i epokami. Podobnie dzieje się z badaniami pamięci.

Od lat międzywojennych pojawiają się wciąż nowe pytania badawcze, metodologie i pojęcia. Globalizacja i ekspansja mediów przyspieszyły zarówno dynamikę samej pamięci, jak i związanych z nią badań. Tematy te były przedmiotem dyskusji Astrid Erll (Frankfurt nad Menem), Romy Sendyki (Kraków) i Adama Koli (Toruń), moderowanej przez Marcina Napiórkowskiego (Warszawa). Spotkanie odbyło się z okazji publikacji książki Astrid Erll „Kultura pamięci. Wprowadzenie” (tłum. A. Teperek), wydanej w serii Communicare Wydawnictw UW we współpracy z NIH w Warszawie. Polskie tłumaczenie jest czwartym – po angielskim, hiszpańskim i chińskim – zagranicznym wydaniem książki, która oryginalnie ukazała się w Niemczech w 2005 roku pod tytułem „Kollektives Gedächtnis und Erinnerungskulturen”. Przedstawia ona rozwój i systematykę badań pamięci, najważniejsze metody i pojęcia, a także wybrane zagadnienia dotyczące dynamiki pamięci i jej związków z literaturą i mediami.

Inspirowana książką dyskusja była organizowana przez NIH oraz Instytut Socjologii UW. Poprzedzona była seminarium prowadzonym przez prof. Erll, w którym wzięli udział studenci, doktoranci i pracownicy naukowi z ośmiu polskich uczelni. Oba spotkania odbyły się 6 marca 2019 roku w Bibliotece UW.

04
kwi
Wystawa
Obrazy wojny: wystawa fotograficzna „Raport z oblężonego miasta Czernihowa“ w Jenie
Czytaj więcej