Zmiana na stanowisku Dyrektora Niemieckiego Instytutu Historycznego

Po owocnej dziesięcioletniej kadencji, politolog z uniwersytetu w Trewirze, prof. dr Klaus Ziemer przekazuje z dniem 3. października 2008 urząd Dyrektora Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie swemu następcy, historykowi specjalizującemu się w dziejach Europy Wschodniej, profesorowi uniwersytetu w Münster – prof. dr Eduarowi Mühle.

Utworzony w roku 1993 pod patronatem Fundacji Niemieckie Instytuty Humanistyczne za Granicą, Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, jako jeden z siedmiu pozostałych Instytutów Historycznych (posiadających swoje siedziby w Rzymie, Paryżu, Londynu, Waszyngtonie, Tokio, Bejrucie i Moskwie), stał się w okresie swojej prawie już 15-letniej działalności instytucją, odgrywającą centralną rolę w polsko-niemieckiej debacie naukowej i kulturalnej. Pod kierownictwem profesora Ziemera, Instytut zajmował się w ostatnich latach przede wszystkim historią najnowszą oraz rozwojem dialogu pomiędzy polskimi i niemieckimi historykami.  Dzięki temu możliwe było umocnienie i rozbudowa bazy, stworzonej w pierwszych latach działalności Instytutu przez jego pierwszego Dyrektora, profesora Rexa Rexheusera. Pozycja Instytutu wyeksponowana została także jego nową - od 2002 r. - siedzibą w zabytkowym Pałacu Karnickich,  w centrum Warszawy.

Pod nowym, powołanym na okres pięciu lat kierownictwem Instytut skoncentruje swoje badania naukowe na czterech do pięciu zakresach badawczych. Projekty, realizowane w ścisłej współpracy ze środowiskiem naukowców w Polsce i innych krajach, zajmą się głównymi, innowacyjnymi zagadnieniami z zakresu średniowiecza, czasów nowożytnych i historii najnowszej Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Jednocześnie nadal głównym tematem działalności Instytutu pozostanie badanie dziejów konfliktów polsko-niemieckich na przestrzeni 19. i 20. wieku, ich tragicznej eskalacji przez stronę niemiecką w czasie drugiej wojny światowej. W wypadku pozostałych zakresów badawczych, które obejmą relacje pomiędzy państwem narodowym i nowoczesną nauką w 19. i 20. wieku, problematykę wzajemnego oddziaływania Kościoła, religii i modernizacji w okresie od 16. do 19. wieku oraz formy i następstwa rządów piastowskich w okresie średniowiecza w Europie, przedmiotem badań zostaną także konstruktywne, skuteczne, ukierunkowane na współdziałanie aspekty dziejów stosunków polsko-niemieckich oraz ewolucji historycznych Europy Środkowo-Wschodniej i jej struktur.

Nowy Dyrektor, profesor Eduard Mühle (ur. 1957), kieruje katedrą historii Europy Środkowo-Wschodniej i Wschodniej na Westfalskim Uniwersytecie Wilhelma w Münster. Posiada wszechstronne doświadczenie zawodowe oraz szerokie kompetencje naukowe.

Jest uznanym specjalistą z dziedziny wczesnośredniowiecznej historii miast i władzy Słowian wschodnich i zachodnich, jak również historii współczesnej Europy Środkowo-Wschodniej. W ostatnim okresie zajmował się przede wszystkim zagadnieniami z zakresu historii historiografii oraz postrzegania Europy Środkowo-Wschodniej przez niemieckie środowisko naukowe.

01
lut
Wystawa Dyskusja panelowa
Ausstellung: Bericht aus der belagerten Stadt Tschernihiw
Czytaj więcej