Między Warszawą a Dreznem. Wettyni na polskim tronie

Johann Jakob Thurneysen i Anthonie Schoonjans, Friedrich August I. 1697, miedzioryt, fot. Polona

Uczestnicy konferencji przed Pałacem na Wyspie, fot. Jakub Pawlak

Stosunkom polsko-saskim od końca XVII wieku do początku XIX wieku była poświęcona konferencja „Między Warszawą a Dreznem. Wettyni w latach 1697–1815”. W Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach spotkali się 10 i 11 października badacze z Polski, Niemiec i Litwy. Sesję zorganizowało Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy ze Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i warszawskim NIH. Dwudniowa impreza posłużyła nie tylko jako forum dyskusyjne dla różnych perspektyw badawczych i ocen epoki saskiej, lecz zarazem jako wprowadzenie do wystawy czasowej opowiadającej o propagandowej roli sztuki na dworze Wettynów, która będzie pokazywana w Muzeum Łazienki Królewskie w połowie 2020 roku. Prezentując obrazy, rzeźby, medale, porcelanę i biżuterię, ekspozycja da szeroki wgląd w dzieje panowania Augusta II i Augusta III.

W siedmiu sekcjach konferencji dyskutowano o okresie od wyboru Augusta II na króla Polski do upadku Księstwa Warszawskiego pod panowaniem elektora i późniejszego króla Saksonii Fryderyka Augusta. Znawcy XVIII wieku zaprezentowali najnowszy stan badań naukowych na temat historii politycznej i historii sztuki Saksonii i Rzeczpospolitej Polskiej. Pierwsza sekcja dała przegląd stanu i perspektyw badań, a drugi panel skupił się na polityce Augusta II i Augusta III. Sojusze, walka o władzę i konflikty interesów w Polsce, Rosji i Saksonii u schyłku XVIII wieku znalazły się w centrum uwagi sekcji trzeciej. W drugim dniu konferencji uczestnicy zajęli się przede wszystkim rolą dzieł sztuki i architektury w kontekście polsko-saskiej unii personalnej.

Spotkanie było również okazją do dalszych przygotowań do powołania działającej w sposób ciągły grupy roboczej do badań nad unią polsko-saską.

01
lut
Wystawa Dyskusja panelowa
Ausstellung: Bericht aus der belagerten Stadt Tschernihiw
Czytaj więcej