Nie żyje Jacek Kolbuszewski (1938–2022)

[Translate to Polnisch:] Jacek Kolbuszewski bei der vom DHI Warschau mitorganisierten Tagung in Polanica Zdrój, 2019

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jacka Kolbuszewskiego.

Renomowany historyk literatury, czołowa postać polskiego literaturoznawstwa, zmarł 10 września we Wrocławiu w wieku 84 lat. Stał się znany zwłaszcza dzięki swoim licznym pracom dotyczącym tematyki gór w kulturze i literaturze, mitu Kresów oraz literatury tanatologicznej. Jego wiedza o literaturach wykraczała daleko poza polskojęzyczny krąg kulturowy – tłumaczył z łotewskiego i uchodził za wybitnego znawcę literatury czeskiej i słowackiej.

Na Uniwersytecie Wrocławskim utworzył pracownię badań nad literaturą i kulturą gór, która kontynuuje teraz pracę w formie zinstytucjonalizowanej pod kierunkiem jego byłej uczennicy, prof. Ewy Grzędy. Między pracownią a Niemieckim Instytutem Historycznym w Warszawie istnieje od 2015 roku ścisła współpraca. Świadczy o tym między innymi już osiem edycji konferencji „Góry Literatura – Kultura”. Jacek Kolbuszewski regularnie występował tam w roli głównego referenta otwierającego imprezę. Wspólne doroczne dwujęzyczne konferencje odbywały się najpierw w Zakopanem, a od 2016 roku miejscem obrad jest Polanica-Zdrój. Z inicjatywy Jacka Kolbuszewskiego Uniwersytet Wrocławski wydaje periodyk „Góry, Literatura, Kultura“. Swoim ukochanym Tatrom uczony poświęcił książkę Obraz Tatr w literaturze polskiej XIX w. (1805–1889). Funkcja artystyczna motywu przyrody (1971).  

Urodzony 10 maja 1938 roku w Poznaniu, Jacek Kolbuszewski dorastał w Rydze, a później studiował filologię we Wrocławiu. Z tamtejszym uniwersytetem był związany przez całą karierę akademicką –  ostatnio jako profesor zwyczajny i emerytowany. Chronologicznym środkiem ciężkości jego badań był wiek XIX (przede wszystkim romantyzm i realizm), ale również literatura współczesna. Mimo swojego wybitnego znaczenia Jacek Kolbuszewski cechował się skromnym, otwartym i empatycznym sposobem bycia, który nadawał współpracy z nim niezwykle inspirujący, przyjazny i otwarty klimat.

Niemiecki Instytut Historyczny stracił w Jacku Kolbuszewskim cenionego kolegę, partnera i przyjaciela, który interesował się współpracą przedstawicieli nauki z różnych krajów i był jej propagatorem. Instytut składa wyrazy głębokiego współczucia rodzinie oraz wszystkim przyjaciołom i kolegom zmarłego.

09
sty
Wykład
Prof. Maren Röger, Vincent Hoyer, M. A. (Leipzig): Postcarding People(s). Postcard Production in Eastern Europe around 1900 between Politics and Economy
Czytaj więcej