Pierwsze publikacje NIH już dostępne online na platformie perspectivia.net

W styczniu 2010 Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie udostępnił w formie online pierwszą transzę publikacji z serii Pojedyńcze publikacje NIH w Warszawie oraz Źródła i Studia NIH

13 publikacji pierwszej transzy jest całkowicie dostępnych online poprzez platformę internetową perspectivia.net. (http://www.perspectivia.net/content/institute-und-partner/dhi-warschau/. Składa się na nią 12 monografii  oraz tomy 8, 9, 13, 15 i 18 serii Pojedyńcze publikacje w tym m.in. studium Ralfa Meindla o Gauleiterze Prus Wschodnich Erichu Kochu (nakład publikacji został już wyczerpany), a także tomy 3-6, 11, 13-15 serii Zródła i Studia NIH w tym m.in. praca zbiorowa wydana przez Marca Lőwenera „Die Blüte der Staaten des östlichen Europa im 14. Jahrhundert“. W przygotowaniu są następne tomy z obu serii wydawniczych.

perspectivia.net (http:www.perspectivia.net) jest międzynarodową, transepokową platformą publikacji online dla instytutów Fundacji Niemieckie Instytuty Humanistyczne za Granicą (DGIA) do której należy też NIH w Warszawie. Celem perspectivia.net jest zaoferowanie wolnego od barier dostępu do wybranych osiągnięć naukowych zagranicznych instytutów. Zastosowanie formuły  open-access powinno intensyfikować  międzynarodową komunikację naukową, oraz przyśpieszać globalny transfer wiedzy. perspectivia.net oferuje zarówno oryginalne publikacje elektroniczne, jak również publikacje już wydrukowane, teraz retrodigitalizowane. Ponadto platforma proponuje coraz więcej czasopism, recenzji, monografii i dokumentacji konferencyjnych z możliwością przeszukiwania pełnotekstowego. Ten ambitny projekt retrodigitalizacji przyczynia się jednocześnie do urzeczywistnienia misji DGIA, która polega m.in. na międzynarodowej wymianie dotyczącej zagadnień, metod i wyników badań nauk humanistycznych.

22
kwi
Konferencja
Warsztaty „Infrastructures of Memory. Actants of Globalisation and their Impact on German and Polish Memory Culture”
Czytaj więcej