Program wykładów wtorkowych

Serdecznie zapraszamy na wykłady wtorkowe w ramach cyklu „Przestrzeń i społeczeństwo – historia miast w Europie Środkowo-Wschodniej” realizujemy razem z Muzeum Warszawy. Miejscem spotkania jest kino Syrena, Rynek Starego Miasta 42 (wejście od ul. Nowomiejskiej).

Spotkania poświęcone są historii, architekturze i transformacjom miejskim w Europie Środkowo-Wschodniej. Obejmują tematy takie jak społeczne i etniczne podziały w XIX-wiecznym Lwowie, analiza przestrzeni miejskiej jako nośnika historii, współczesne przemiany urbanistyczne oraz polski postmodernizm w architekturze na tle międzynarodowym.

Prelegenci to uznani naukowcy, którzy przedstawiają różnorodne perspektywy na rozwój miast oraz ich społeczne i kulturowe konteksty.

Cykl rozpocznie 4 marca dr Vladyslava Moskalets wykładem "Mieszkając obok siebie? Grupy społeczne i etniczne w przestrzeni Lwowa końca XIX wieku". Pod koniec XIX wieku Lwów był jednym z najszybciej rozwijających się miast Imperium Habsburskiego. Liczne podziały populacji miały podłoże narodowe, społeczne lub zawodowe.W jaki sposób odzwierciedlały się one w praktykach mieszkaniowych Lwowian? Czym wyróżniała się klasa średnia i szlachta? Badaczka ukaże ówczesne miasto nie tylko jako przestrzeń podziałów i rywalizacji, ale także jako teren sprzyjający powstawaniu nowych form narodowego i społecznego współistnienia.

W kwietniowym wykładzie prof. Karl Schlögel skupi się na historii miast w Europie Środkowo-Wschodniej. Krajobrazy miejskie są jak tekstury i dokumenty, pozwalające nam odkrywać wiele warstw przestrzeni miejskiej, przeszłości i teraźniejszości. Podczas wykładu omówione zostanie to podejście wraz z praktycznymi eksploracjami w wielu miastach Europy Wschodniej i Środkowej. Wykład w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski odbędzie się 1 kwietnia o godzinie 18:00.

6 maja prof. Martina Löw skupi się na zróżnicowaniu przestrzeni oraz konsekwencjach tych przemian dla codziennego życia. Wykład przedstawi formy i skutki redefinicji przestrzeni miejskiej m.in. na przykładzie Berlina. Badaczka argumentuje, że od lat 60. doświadczamy rekonfiguracji przestrzeni, która w wielu społeczeństwach jest odczuwana jako niepewność i prowadzi do konfliktów i napięć. Korzystając z przykładów z Berlina (Niemcy) i Seulu (Korea Południowa), opisuje formy i skutki rekonfiguracji przestrzeni miejskiej.

W czerwcu naszym gościem będzie dr Florian Urban. Wykład przedstawi przykłady polskiego postmodernizmu w architekturze lat 80. XX wieku. Zaprezentuje je na tle międzynarodowym oraz ukaże różnice w stosunku do postmodernizmu w Europie Zachodniej czy Ameryce Północnej.

Wszystkie wykłady rozpoczynają się o godzinie 18:00, wstęp jest wolny.
Pełny program można pobrać tutaj.

Harmonogram wykładów

4 marca (wtorek), godz. 18:00–19:30
Mieszkając obok siebie? Grupy społeczne i etniczne w przestrzeni Lwowa końca XIX wieku. Wykład dr Vladyslavy Moskalets
Wydarzenie w języku polskim

1 kwietnia (wtorek), godz. 18:00–19:30
Czytać czas w przestrzeni. Historia miast w Europie Środkowo-Wschodniej. Wykład prof. Karla Schlögela
Wydarzenie w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski

To Read Time in Space. Urban History in East Central Europe. The lecture is given by Prof. Karl Schlögel. The event in English with translation into Polish. 

6 maja (wtorek), godz. 18:00–19:30
Transformacje miejskie. Zaproszenie do socjologii przestrzeni. Wykład prof. Martina Löwa
Wydarzenie w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski

Urban Transformations. An Invitation to Spatial Sociology. The lecture is given by Prof. Martina Löw. The event in English with translation into Polish.

3 czerwca (wtorek), godz. 18:00–19:30
Polski postmodernizm w kontekście międzynarodowym. Wykład dr. Floriana Urbana
Wydarzenie w języku polskim.

Informacje praktyczne

Wstęp wolny. Wykłady odbywają się w kinie Syrena Muzeum Warszawy (wejście od ul. Nowomiejskiej).

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu

14
mar
Wystawa
Wystawa Raport z oblężonego miasta Czernihowa w Rostocku
Czytaj dalej