Stereotypy i pamięć: ukazała się nowa publikacja zbiorowa dotycząca stosunków międzykulturowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Pod tytułem „Akulturacja/asymilacja na pograniczach kulturowych Europy Środkowo-Wschodniej w XIX i XX wieku. Sterotypy i Pamieć” (Instytut Studiów Politycznych PAN, Warszawa 2009) ukazała się właśnie innowacyjna książka, wydana przez Roberta Trabę, zawierająca liczne regionalne opracowania.

W ramach wpieranego przez Fundację VolkswagenStiftung (program badawczy „Jedność w różnorodności”) projektu Niemieckiego Instytutu Historycznego powstały liczne regionalne opracowania dotyczące kwestii kontaktów międzykulturowych w wieloetnicznych regionach. Celem tych badań jest uwidocznienie międzykulturowych kontaktów w bezpośredniej komunikacji międzyludzkiej. W centrum uwagi stoją heterogenne etnicznie i narodowo regiony wschodniej Europy Środkowej, a w szczególności kwestie pojęć „obcość” i „swojskość”. Wzajemne kontakty są zjawiskiem codziennym, ale w publikacji szuka się także odpowiedzi na pytanie, w jakim zakresie społeczności z doświadczeniami w wieloetnicznej komunikacji codziennej, konstruują wizerunek tego „innego”, na który mają wpływ narodowe stereotypy i narratywy. Książka opisuje więc historię dnia codziennego w konfrontacji pomiędzy przeżywaną rzeczywistością, a zaadaptowanymi wizerunkami, mającymi trwale zmieniać życie.

04
kwi
Wystawa
Obrazy wojny: wystawa fotograficzna „Raport z oblężonego miasta Czernihowa“ w Jenie
Czytaj więcej