Ukazał się Pomocnik Historyczny POLITYKI: „Za króla Sasa czyli Niemcy na polskim tronie”

We współpracy z Niemieckim Instytutem Historycznym w Warszawie 19 czerwca ukazał się najnowszy Pomocnik Historyczny POLITYKI z serii Biografie: „Za króla Sasa czyli Niemcy na polskim tronie”.

Czasy saskie mają zwykle czarny PR, kojarzą się z rozpiciem i obżarstwem, zdegenerowaniem i korupcją elit, polityczną zależnością od obcych potęg. W roli złych występują tu August II i August III z dynastii Wettynów, elektorzy Saksonii Przyjęło się, że Wettynowie, najdłużej panujący ród Europy, nie sprawdzili się w  jako elekcyjni królowie Rzeczpospolitej i nie uratowali państwa polsko-litewskiego.

Czy rzeczywiście tak było? Najnowsze badania historyczne dostrzegają mocne strony unii personalnej Saksonii, Polski i Litwy. Otwarto pierwszą bibliotekę publiczną, założono Collegium Nobilium, szkołę, która wykształciła przyszłych reformatorów państwa. Polskie oświecenie ma swoje korzenie właśnie w epoce saskiej.

Pomocnik skupia się nad tym, jak Sasi wpłynęli na losy Rzeczpospolitej, jakich reform starali się tu dokonać i z jakim skutkiem, jak modernizowali np. Warszawę i co tu po sobie zostawili.  Przedstawiamy także poczet najwybitniejszych władców tej dynastii, rządzących Saksonią przez prawie 830 lat.

Partnerem wydania jest Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie. W publikacji można przeczytać teksty naszych byłych i obecnych pracowników naukowych prof. Miloša Řeznika, dr Sabine Jagodzinski oraz prof. Igora Kąkolewskiego oraz wywiad z dyrektorką Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie prof. Magdaleną Saryusz Wolską.

28
sie
Wystawa
Eröffnung der Fotoausstellung „Bericht aus der belagerten Stadt Tschernihiw“ in Schwerin
Czytaj dalej