Film: Chłopi i chłopki, czyli o społecznych układach na dawnej wsi

Jak wyglądało życie na polskiej wsi w dawnych wiekach? Czym była chłopskość? Skąd u nas w ostatnio tak wielkie nią zainteresowanie? Zachęcamy do obejrzenia debaty na Youtube: https://youtu.be/YsYqy909IxA

Czy chłopi byli brudni, głupi, leniwi, gburowaci i zabobonni, a może wszystkie te „łatki” mają jakieś uzasadnienie, bo jednocześnie mieszkańcy wsi umieli współpracować, potrafili być zaradni, honorowi i odważni. Może wszystko zależało od wyznawanej religii? A co z sielską wizją romantyków o „wsi spokojnej, wsi wesołej”, bo z jednej strony chłopi dość swobodnie podchodzili do spraw ciała i seksu przedmałżeńskiego, z drugiej zaś wiejski patriarchalizm tłamsił kobiety? Czy pozycja chłopek była zawsze tak dramatycznie zła jak pisze Joanna Kuciel-Feydryszak w "Chłopkach"?

Uczestnicy:

Jaśmina Korczak-Siedlecka, pracowniczka naukowa NIH w Warszawie, autorka książki „Przemoc i honor w życiu społecznym wsi na Mierzei Wiślanej w XVI–XVII wieku”

Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”

Tomasz Wiślicz, historyk, autor „Upodobanie. Małżeństwo i związki nieformalne na wsi polskiej XVII-XVIII wieku. Wyobrażenia społeczne i jednostkowe doświadczenia“

Moderacja: Agnieszka Krzemińska, tygodnik „Polityka”, gospodyni podkastu "Polityka o historii".

Debata Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie i tygodnika „Polityka” w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.

28
sie
Wystawa
Eröffnung der Fotoausstellung „Bericht aus der belagerten Stadt Tschernihiw“ in Schwerin
Czytaj dalej