cze
Film: Mychajło Mohylańskyi. Pisarz i przemoc
Mychajło Mohylańskyi (1873–1942) to jeden z twórców gatunku powieści intelektualnej w literaturze ukraińskiej XX wieku. Przyjaciel kijowskich „neoklasyków”,…
cze
CfP: Histories of Violence in Central and Eastern Europe. A Comparative Perspective
The history of violence is part of the human condition. For many decades, studies have focused on statistical, military, anthropological or psycho-historical…
cze
Historia państw bałtyckich - Terra X History Podcast
Czy region bałtycki jest podmiotem politycznym? Jak rozwijał się pod względem geograficznym? Z jaką historią identyfikują się mieszkańcy Estonii, Łotwy i Litwy?…
cze
Ukazał się Pomocnik Historyczny POLITYKI: „Za króla Sasa czyli Niemcy na polskim tronie”
We współpracy z Niemieckim Instytutem Historycznym w Warszawie 19 czerwca ukazał się najnowszy Pomocnik Historyczny POLITYKI z serii Biografie: „Za króla Sasa…
cze
Film: Humanistyka w Europie Środkowo-Wschodniej – wyzwania dla wydawców
Humaniści z regionu Europy Środkowo-Wschodniej coraz częściej publikują zagranicą, nierzadko w wolnym dostępie. Rynek książki naukowej ewoluuje dziś więc w…
cze
Nowa publikacja: Zweierlei Neuanfang Das Ende des Zweiten Weltkriegs in West und Ost
Zakończenie II wojny światowej w 1945 roku i jego skomplikowane skutki polityczno-terytorialne miały całkowicie odmienne konsekwencje na zachodzie i wschodzie…
cze
Film: Chłopi i chłopki, czyli o społecznych układach na dawnej wsi
Jak wyglądało życie na polskiej wsi w dawnych wiekach? Czym była chłopskość? Skąd u nas w ostatnio tak wielkie nią zainteresowanie? Zachęcamy do obejrzenia…
cze
Nowa publikacja: Dariusz Makiłła: Constitutional Order in Post-Versailles Central and Eastern Europe 1919–1939/1941
Traktat wersalski z 1919 roku wyznaczył ramy tworzenia się nowego ładu międzynarodowego w Europie po I wojnie światowej. W okresie tym nastąpiły doniosłe zmiany…
cze
Nowa publikacja: Miloš Řezník: Regionalität im Fluss Die kaschubische Bewegung – Zugehörigkeit, Raum und Geschichte (1840–1920)
Od XIX wieku etniczno-kulturowe powstawanie narodów stanowiło jeden z najważniejszych procesów społecznych i kulturowych w Europie Środkowej. Towarzyszyły mu…
cze
Alexej Lochmatow o etyce cnót (3/3)
Na naszym kanale Youtube prezentujemy nową anglojęzyczną serię Poland: Transnational Historie(s), którą wydajemy wspólnie z Instytutem Historii PAN.
Pierwszy…
cze
Konferencja „Nacjonalizm a turystyka"
Naukowcy z 13 krajów dyskutowali o dawnej i obecnej turystyce jako zjawisku społecznym i kulturowym, ale także jako instrumencie realizacji interesów…
maj
Alexej Lochmatow o swojej nowej książce (2/3)
Na naszym kanale Youtube prezentujemy nową anglojęzyczną serię Poland: Transnational Historie(s), którą wydajemy wspólnie z Instytutem Historii PAN.
Pierwszym…
maj
Byliśmy na Targach Książki w Warszawie
Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie na Międzynarodowych Targach Ksiażki w Warszawie
Stoisko C5 w namiocie C koło Pałacu Kultury i Nauki od strony…
maj
Nowa seria o książkach na kanale Youtube - Alexej Lochmatow (1/3)
Wspólnie z Instytutem Historii PAN od 2022 r. wydajemy anglojęzyczną serię Polen: Transnational Historie(s) w wydawnictwie Routledge. Seria została zainicjowana…
maj
Nowa publikacja: Mojżesz Mendelssohn i potomność. Historia żydowskiej kultury pamięci
Tytuł oryginału: Moses Mendelssohn und seine Nachwelt. Eine Kulturgeschichte der jüdischen Erinnerung
Seria Klio w Niemczech, t. 28
Książka wydana wspólnie z…
sty