02
paź
paź

Humanistyka w dialogu: o stanie Unii Europejskiej
Prof. dr Miloš Řezník, dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, uczestniczył 21 września 2015 r. w dyskusji panelowej „Unia Europejska od…
30
wrz
wrz

Kompendium poświęcone pamięci o ucieczce i wysiedleniu
Publikacja jest wynikiem kilkuletniej współpracy prof. dr Maren Röger (Uniwersytet w Augsburgu, wcześniej NIH w Warszawie), prof. Billa Nivena (University of…
28
wrz
wrz

Konferencja inaugurująca projekt badawczy funkcjonalność historii w późnej nowoczesności.
W ramach nowego projektu badawczego „Funkcjonalność historii w późnej nowoczesności” w Niemieckim Instytucie Historycznym odbyła się konferencja naukowa, której…
22
wrz
wrz

Dr Robert Brier obejmuje stanowisko w London School of Economics and Political Science
15 września 2015 Robert Brier z NIH objął stanowisko LSE Fellow na wydziale Historii Międzynarodowej w London School of Economics. Dr Brier był od 2008 roku, w…
24
lip
lip

Konferencja „Kultury przemocy od wojen kolonialnych po współczesność“
Jakie rezultaty pozwala uzyskać diachroniczne ujęcie przemocy w „długim“ XX wieku? Temu zagadnieniu poświęcona była konferencja zorganizowana w dniach 4-6…
24
lip
lip

Panel NIH na konferencji PIASA 2015
NIH wystąpił w dniach 11-13 czerwca 2015 r. na LXXIII Dorocznej Konferencji Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce (Polish Institute of Arts and Sciences in…
23
cze
cze

Wyróżnienie dla dr Aleksandry Kmak-Pamirskiej z Niemieckiego Instytutu Historycznego za Najlepszy Debiut Historyczny Roku
W piątek, 19 czerwca 2015 zostały wręczone nagrody w ósmej edycji konkursu Instytutu Pamięci Narodowej i Instytutu Historii PAN. Uroczystość odbyła się w…
16
cze
cze

11 Debata Lelewelowska. Stosunki międzynarodowe, prawa człowieka i koniec zimnej wojny. Akt Końcowy Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie po czterdziestu latach.
We wtorek, 2 czerwca w Niemieckim Instytucie Historycznym odbyła się pierwsza w tym roku Debata Lelewelowska. Celem tego wydarzenia jest omówienie zagadnień…
12
cze
cze

Ważne wyróżniena dla dr. Stephana Lehnstaedta z Niemieckiego Instytutu Historycznego
Z okazji wejścia w życie nowej umowy o rentach i emeryturach za pracę w getcie, 29 maja 2015 roku w Pałacu Karnickich, siedzibie Niemieckiego Instytutu…
29
kwi
kwi

Władysław Bartoszewski nie żyje. Historyk i twórca dialogu polsko-niemieckiego zmarł w wieku 93 lat.
W piątek 24 kwietnia zmarł w Warszawie historyk i polityk Władysław Bartoszewski. Przez dziesięciolecia, jak nikt inny, działał na rzecz polsko-niemieckiego…
15
kwi
kwi

Kariera SS–Oberscharführera Hermanna Baltruschata 1939–1943
Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie wydał wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej (IPN) tom „Kariera SS–Oberscharführera Hermanna Baltruschata 1939–1943.…
07
kwi
kwi

Eine wissenschaftliche Mitarbeiterin oder ein wissenschaftlicher Mitarbeiter gesucht
Das Deutsche Historische Institut in Warschau in der Max Weber Stiftung hat zum nächstmöglichen Termin die Stelle einer wissenschaftlichen Mitarbeiterin oder…
19
mar
mar

Żydowskie elity gospodarcze w Polsce od XIV do XVI wieku
W serii „Quellen und Studien” wydawanej przez Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie ukazała się praca „Transkulturelle Kommunikation und Verflechtung. Die…
26
lut
lut

Zastępczyni dyrekora, pani Ruth Leiserowitz otrzymała wysokie odznaczenie od Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec
Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Joachim Gauck decyzją z dnia 22 grudnia 2014 r. odznaczył historyczkę i zastępczynię dyrektora Niemieckiego Instytutu…
20
sty
sty

Polscy historycy wypowiadają się na portalu zeitgeschichte-online o serialu niemieckiej telewizji ZDF „Nasze matki, nasi ojcowie“.
Z inicjatywy historyczki Maren Röger z Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, polscy historycy zostali zaproszeni do wypowiedzenia się na portalu…
Kolejne wydarzenia
14
mar
mar
Wystawa

Wystawa Raport z oblężonego miasta Czernihowa w Rostocku
Czytaj dalej
Niemiecki Instytut Historyczny w mediach społecznościowych