16
cze
cze

11 Debata Lelewelowska. Stosunki międzynarodowe, prawa człowieka i koniec zimnej wojny. Akt Końcowy Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie po czterdziestu latach.
We wtorek, 2 czerwca w Niemieckim Instytucie Historycznym odbyła się pierwsza w tym roku Debata Lelewelowska. Celem tego wydarzenia jest omówienie zagadnień…
12
cze
cze

Ważne wyróżniena dla dr. Stephana Lehnstaedta z Niemieckiego Instytutu Historycznego
Z okazji wejścia w życie nowej umowy o rentach i emeryturach za pracę w getcie, 29 maja 2015 roku w Pałacu Karnickich, siedzibie Niemieckiego Instytutu…
29
kwi
kwi

Władysław Bartoszewski nie żyje. Historyk i twórca dialogu polsko-niemieckiego zmarł w wieku 93 lat.
W piątek 24 kwietnia zmarł w Warszawie historyk i polityk Władysław Bartoszewski. Przez dziesięciolecia, jak nikt inny, działał na rzecz polsko-niemieckiego…
15
kwi
kwi

Kariera SS–Oberscharführera Hermanna Baltruschata 1939–1943
Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie wydał wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej (IPN) tom „Kariera SS–Oberscharführera Hermanna Baltruschata 1939–1943.…
07
kwi
kwi

Eine wissenschaftliche Mitarbeiterin oder ein wissenschaftlicher Mitarbeiter gesucht
Das Deutsche Historische Institut in Warschau in der Max Weber Stiftung hat zum nächstmöglichen Termin die Stelle einer wissenschaftlichen Mitarbeiterin oder…
19
mar
mar

Żydowskie elity gospodarcze w Polsce od XIV do XVI wieku
W serii „Quellen und Studien” wydawanej przez Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie ukazała się praca „Transkulturelle Kommunikation und Verflechtung. Die…
26
lut
lut

Zastępczyni dyrekora, pani Ruth Leiserowitz otrzymała wysokie odznaczenie od Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec
Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Joachim Gauck decyzją z dnia 22 grudnia 2014 r. odznaczył historyczkę i zastępczynię dyrektora Niemieckiego Instytutu…
20
sty
sty

Polscy historycy wypowiadają się na portalu zeitgeschichte-online o serialu niemieckiej telewizji ZDF „Nasze matki, nasi ojcowie“.
Z inicjatywy historyczki Maren Röger z Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, polscy historycy zostali zaproszeni do wypowiedzenia się na portalu…
21
lis
lis

Praca przymusowa w czasie I wojny światowej w Królestwie Polskim i na Litwie
Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie wspólnie z Wydawnictwem Uniwersytetu Warszawskiego opublikował polski przekład pracy Christiana Westerhoffa „Praca…
27
paź
paź

Fraenkel Prize dla Maren Röger
Dr Maren Röger, pracownik naukowy Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie została wyróżniona prestiżową nagrodą Fraenkel Prize in Contemporary History…
15
paź
paź

Srebro, rynki i państwa we wczesnym średniowieczu
W serii „Źródła i studia Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie” wydawnictwa Harrassowitz ukazała się monografia autorstwa Dariusza Adamczyka „Silber…
16
wrz
wrz

Wrocław i Kraków w pełnym i późnym średniowieczu
We współpracy z wydawnictwem Böhlau Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie opublikował właśnie najnowsze wyniki badań naukowych dotyczące historii Wrocławia…
11
lip
lip

Najstarsze historyczne dzieło Polaka w wydaniu łacińsko-niemieckim
Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, we współpracy z Naukowym Towarzystwem Księgarzy, opublikował właśnie Kronikę Polski (Chronica Polonorum) mistrza…
30
cze
cze

NIH w Warszawie na imprezie upamiętniającej I wojnę światową
W dniu 27 czerwca 2014, w przededniu 100ej rocznicy zamachu w Sarajewie, prezydent Niemiec, Joachim Gauck zorganizował na zamku Bellevue Dzień Pamięci i…
08
kwi
kwi

Miloš Řezník nowym Dyrektorem Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie
Czeski historyk prof. dr hab. Miloš Řezník powołany został przez prezydenta Fundacji Maxa Webera, prof. dr hab. dr h.c. Heinza Duchhardta na stanowisko…
Kolejne wydarzenia
12
cze
cze
Konferencja

International Network Meeting of English-speaking Researchers Working on Polish History
Czytaj dalej
Niemiecki Instytut Historyczny w mediach społecznościowych