Bibliomigrancy w kontekście polsko-niemieckim od II wojny światowej

Konferencja

czw. 31.03.2022 | 09:00 -
pią. 01.04.2022 | 18:00
Warszawa

Historyk Robert Darnton opisywał historię książki jako żywy obieg komunikacyjny – „a communication circuit”, w którego materialnej produkcji, dystrybucji i oddziaływaniu bierze udział duża liczba podmiotów i instytucji – od autora po drukarza i księgarza, poprzez wiele przestrzeni prywatnych oraz publicznych takich jak salony, kawiarnie, biblioteki, w których czytelnicy interpretują i adaptują książkę oraz o niej dyskutują. W badanym przez Darntona XVIII wieku owe kręgi komunikacyjne tworzyły żywe sieci, które często wchodziły ze sobą w interakcje pod radarem państwowej kontroli. Krętymi i często zakazanymi drogami transportowano książki przez całą Europę – z Paryża do Warszawy, z Drezna do Londynu, z Genewy do Lipska. Tytuł niniejszego kolokwium – „Bibliomigrancy w kontekście polsko-niemieckim od II wojny światowej” – umieszcza książki jako nośniki historii materialnej, ale także niematerialnej w kontekście, w którym krąg komunikacyjny jest pod silnym wpływem pamięci o II wojnie światowej.

Konferencja jest organizowana we współpracy z HU Berlin i odbedzie się w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie (DHIW) w czwartek, 31 marca i piątek, 1 kwietnia 2022 r.

Języki: niemiecki, angielski, polski. Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zapewni również tłumaczenia podczas konferencji.

Koncepcja / Organizacja:
PD. Dr. Vanessa de Senarclens
Berlin (Humboldt- Universität zu Berlin)

31.03.2022, godz. 17:30 – Keynote (per ZOOM)

B. Venkat Mani (University of Wisconsin-Madison)
O bibliomigracji i bibliofobii: literatura światowa i pojęcie „Kulturbesitz”
(On Bibliomigrancy and Bibliophobia: World Literature and the Notion of “Kulturbesitz”)

https://us02web.zoom.us/j/87911287565?pwd=Z3krbFlKaVA3azFnT0FwSTdiNHJ2dz09

 

Flyer

Ulotka

Leaflet

 

 

01
wrz
Konferencja
Workshop: „The Circle of Life” – Birth, Dying, and the Liminality of Life since the Nineteenth Century
Czytaj więcej