Stosunki polsko-arabskie w sztuce - finisaż wystawy i oprowadzanie kuratorskie

Wystawa

Dyskusja panelowa

czw. 24.03.2022 | 17:00
dr Mustafa Switat
Kinga Wołoszyn-Kowanda
Warszawa

Dyskusja Stosunki polsko-arabskie w sztuce

Prowadzenie: Mustafa Switat (Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie)

Uczestnicy: Nafe Alahmad (artysta), Agnieszka Chmielewska (Centrum Europejskie

Uniwersytetu Warszawskiego), Majid Jammoul (artysta), Krzysztof Płomiński (były ambasador RP w Iraku i Arabii Saudyjskiej, doradca dyplomatyczny Krajowej Izby Gospodarczej)

Finisaż wystawy Wspólne przestrzenie. Migracje edukacyjne w kontekście zimnej wojny 

Wystawa Wspólne przestrzenie. Migracje edukacyjne w kontekście zimnej wojny to opowieść o międzynarodowych relacjach w obszarze kultury, o przepływie idei i doświadczeniach ludzi kultury i sztuki. Ta opowieść wykracza poza zwykły transfer wiedzy i bilateralne umowy edukacyjne. Z jednej strony wprowadza odbiorców w ówczesny kontekst społeczny, nakreśla skalę tej wymiany, jej wielostronny i złożony charakter, ale najważniejsi są jej bohaterowie. Artyści, ludzie kultury, architekci – to ich historie pokazują, w jaki sposób międzynarodowa współpraca edukacyjna stała się sposobem na budowanie trwałych relacji oraz instytucjonalnych związków i międzyludzkich przyjaźni.

Przeprowadzone w ramach projektu badawczego wywiady historii mówionej pozwoliły autorom wystawy nakreślić sylwetki arabskich uczestników wymiany naukowej. W tym gronie znaleźli się, między innymi, palestyński fotograf Mahmoud Dabdoub, który studiował w Lipsku, egipska baletnica Magda Saleh, stypendystka w moskiewskiej Akademii Baletu Balszoj czy pochodzący z Syrii rzeźbiarz i medalier Majid Jammoul, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. 

Wystawa jest częścią międzynarodowego projektu badawczego Kontakty naukowe w przestrzeni ideologicznej: studenci z Bliskiego Wschodu w bloku wschodnim (1950–1991). Projekt ten został poświęcony stosunkom akademickim między Bliskim Wschodem a blokiem wschodnim w kontekście zimnej wojny.

Wystawę Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie będzie można oglądać w Muzeum Etnograficznym w Warszawie od 15 lutego 2022 roku do 27 marca 2022 roku. Zaplanowane są liczne wydarzenia towarzyszące, debaty panelowe, wykłady i pokazy filmowe.

 

Plakat

Ulotka

 

Informacja o wystawie na stronie Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie:

https://ethnomuseum.pl/wydarzenia/wspolne-przestrzenie-wystawa-czasowa 

 

 

Zapraszamy na oprowadzania w ramach programu towarzyszącego wystawie „Wspólne przestrzenie. Migracje edukacyjne w kontekście zimnej wojny” opowiadającej niezwykłe historie artystów, architektów, ludzi kultury, dla których międzynarodowa współpraca okazała się źródłem zażyłych związków i przyjaźni.

Na wszystkie oprowadzania wstęp jest bezpłatny, w związku z ograniczeniami pandemicznymi obowiązuje rezerwacja miejsc.
Zapisy (wt-czw 8-15): rezerwacje@ethnomuseum.pl lub tel. 22 696 53 80 i 510 336 571.

17.03 (czwartek), g. 17
Oprowadzanie po wystawie, prowadzenie: Dorota Woroniecka i Emad Ramo (z Instytutu Architektury w Mosulu).

Oprowadzanie 17.03 będzie odbywać się tuż przed pokazem filmów o godz. 18 z wykładem wprowadzającym p. Ewa Linek (Uniwersytet Łódzki). Więcej: bit.ly/PokazyFilmowe

24.03 (czwartek) g. 17
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

Oprowadzanie 24.03 będzie odbywać się tuż przed finisażem wystawy o godz. 18, który połączony będzie z dyskusją panelową pt.: „Stosunki polsko-arabskie w sztuce”. Więcej: bit.ly/PokazyFilmowe

 

22
kwi
Konferencja
Warsztaty „Infrastructures of Memory. Actants of Globalisation and their Impact on German and Polish Memory Culture”
Czytaj więcej