Między Warszawą a Dreznem. Wettyni w latach 1697-1815

Konferencja

Johann Jakob Thurneysen i Anthonie Schoonjans, Fryderyk August, 1697, miedzioryt, fot. Polona

czw. 10.10.2019 | 09:30 -
pią. 11.10.2019 | 18:00
Warszawa

Zapraszamy na międzynarodową konferencję naukową poświęconą stosunkom polsko-saskim od końca XVII wieku do początku XIX wieku. 10 i 11 października 2019 r. w Pałacu na Wyspie wystąpią badacze z Polski, Niemiec i Litwy.

Konferencja organizowana jest przez Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z  Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Niemieckim Instytutem Historycznym w Warszawie.

Dwudniowa dyskusja poświęcona stosunkom polsko-saskim stanowi wstęp do wystawy czasowej opowiadającej o propagandowej roli sztuki na dworze Wettynów, która prezentowana będzie w Muzeum Łazienki Królewskie w połowie przyszłego roku. Historia rządów Augusta II i Augusta III wyrażona zostanie poprzez arcydzieła malarstwa, rzeźby, porcelany i jubilerstwa oraz medale - obiekty pochodzące ze zbiorów: Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Sächsisches Hauptstaatsarchiv Dresden, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, a także Zamku Królewskiego na Wawelu.

Podczas konferencji omówiony zostanie okres, którego początek wyznacza elekcja Augusta II na króla Polski, a datę końcową - upadek Księstwa Warszawskiego, którego władcą był elektor, a następnie król saski Fryderyk August. Znawcy XVIII w. przedstawią najnowszy stan badań nad historią polityczną i historią sztuki Saksonii oraz Rzeczypospolitej. Referaty wygłoszą badacze z Polski, Niemiec i Litwy. Dwudniowe spotkanie stanowić ma pole do dyskusji nad różnymi perspektywami badawczymi, a także ocenami epoki saskiej.

Konferencja odbywać się będzie w języku polskim i niemieckim. Uczestnikom zapewnione zostanie tłumaczenie symultaniczne.

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji są godzinne opowieści o obrazach z Pokoju Bachusa w Pałacu na Wyspie pt. "Znane osobistości czasów saskich - postaci z portretów łazienkowskich". Start - 10 października 2019 r. o godz. 13.40 i 11 października 2019 r. o godz. 13.00. Prowadzenie: wolontariusze ze Studenckiego Klubu Międzyepokowych Badań Historycznych.


PROGRAM

PLAKAT

29
paź
Konferencja
Mainstream! Popular Culture in Central and Eastern Europe (online)
Czytaj więcej