Dyskusja "Nazistowska architektura i codzienność okupacji"

Dyskusja panelowa

Prezentacja książki

śr. 09.04.2025 | 18:00
dr Christhardt Henschel
dr Annika Wienert
Warszawa

Dyskusja "Nazistowska architektura i codzienność okupacji" (Promocja książki "Iluzje wszechwładzy. Architektura i codzienność pod okupacją niemiecką", Poznań 2025)

Architektura jest dziedziną ściśle powiązaną ze sprawowaniem władzy, a nawet bywa angażowana w konflikty zbrojne. W najnowszej historii wyrazistą ilustracją tego twierdzenia jest II wojna światowa i niemiecka okupacja Polski. Zmiana oblicza wielu miast, wsi i krajobrazów, a nawet wnętrz budynków stanowiła podstawę dla germanizacji opanowanych terenów. Planowanie i budowanie stanowiło centralny element nazistowskiej polityki, wpływający w ogromnym stopniu na warunki życia oraz możliwości przetrwania ludności polskiej i żydowskiej.

Zapraszamy 9 kwietnia o godz. 18:00 do Pracowni Duży Pokój na dyskusję w gronie twórców książki pt. "Iluzje wszechwładzy. Architektura i codzienność pod okupacją niemiecką". Publikacja ta stanowi przedłużenie ekspozycji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu (17.10.2025-09.02.2025), pokazującej historyczny temat w kontekście współczesności. Podczas spotkania chcielibyśmy podjąć dyskusję nad kluczowymi pytaniami: Jaki wpływ może roztaczać architektura jako oręże wojenne? Jakie oblicza historii ujawniają się kiedy patrzymy na nią przez pryzmat architektury? Jakie wnioski dla współczesności możemy wyciągać z tak pokazywanej historii?

Dyskutantki i dyskutanci:

Aleksandra Paradowska, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu

Christhardt Henschel, Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie

Marcin Przegiętka, Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie

Prowadzenie: Anna Cymer, Culture.pl

 

Miejsce wydarzenia:

Pracownia Duży Pokój
ul. Warecka 4/6, 00-040 Warszawa

 

18
cze
Seminarium
Janek Gryta: The Nation Cast in Stone. The Contest over the Memory of the Holocaust in Poland in the 1950s and 1960s
Czytaj dalej