Vilnius i Visaginas. Miasta na Litwie jako infrastruktura

Prezentacja książki

wto. 28.03.2017 | 19:00
dr Felix Ackermann
Warszawa

W ramach warsztatów „Miasto jako historyczna infrastruktura” zapraszamy na prezentację książek o post-socjalistycznych transformacjach społecznych.

Biorą udział: Felix Ackermann (Warszawa), Benjamin Blazy (Berlin-Weißensee), Benjamin Cope (Warszawa/Vilnius) & Siarhei Liubimau (Helsinki/Vilnius)

Miejsce imprezy: Kluboksięgarnia Radio Telewizja, ul. Gen. Wł. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Wilno kojarzy się w Polsce głównie ze starym miastem, słynnym z barokowych kościołów, Ostrej Bramy oraz wąskich uliczek. Większość mieszkańców stolicy Litwy mieszka jednak w osiedlach zbudowanych w czasach radzieckich. Jaki jest los tych przestrzeni miejskich oraz ich mieszkańców po odzyskaniu niepodległości Republiki Litewskiej w 1990 roku? Na ile obywatele włączeni są w proces planowania przestrzennego swoich miast? I jak zbadać te procesy wspólnie z geografami, socjologami oraz historykami? W serii ksiażek „Mapping Post-Socialist Urban Spaces” młodzi naukowcy z Litwy, Białorusi, Polski oraz Niemiec stosują metodę wizualną, aby odzwierciedlić konceptualnie procesy, które zachodzą w Wilnie oraz w wybudowanym w 1975 roku mieście przy stacji jądrowej Ignalina, które dzisiaj nazywa się Visaginas.

Impreza zorganizowana jest wspólnie przez Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, Attache Kulturalną Republiki Litewskiej w RP, European Humanities University – Laboratory of Critical Urbanism, Kunsthochschule Berlin-Weißensee & Fundację Przestrzeni Publicznej M20.  

Kontakt: ackermann@dhi.waw.pl

ZAPROSZENIE

01
lut
Kolokwium
Mindaugas Klovas (Institute of Lithuanian History, Vilnius): The Treasury of Vilnius City in the 15th-18th Centuries
Czytaj więcej