Pokaz dwóch części filmu i dyskusja panelowa: "Okupacja 1968"

Pokaz filmu

Dyskusja panelowa

śro. 21.11.2018 | 18:00
Kinga Wołoszyn-Kowanda
prof. dr hab. Magdalena Saryusz-Wolska
Warszawa

Zapraszamy do Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie na projekcję dwóch etiud filmu i rozmowę z reżyserką i uczestniczką wydarzeń Praskiej Wiosny Agnieszką Holland oraz historykiem Włodzimierzem Borodziejem

20 sierpnia 1968 roku o godzinie 23:00 wojska Związku Radzieckiego, Węgier, Polski, Bułgarii i NRD dokonały inwazji na Czechosłowację w celu zatrzymania politycznych reform liberalizacji Praskiej Wiosny kierowanej przez Alexandra Dubčeka. Dziś, 50 lat po tym wydarzeniu, dawni uczestnicy, reprezentujący państwa Układu Warszawskiego, wracają do tamtej historii. W pięciu etiudach zrealizowanych przez reżyserów i reżyserki z Rosji, Węgier, Polski, Bułgarii i Niemiec, weterani operacji „Dunaj” opowiadają z własnej perspektywy, jak wielka historia spotkała na swojej drodze małego człowieka. Czy dziś po oswobodzeniu się z radzieckiej dominacji i zniesieniu w większości krajów obowiązkowej służby wojskowej, stać ich i nas na pełną wolność?

Film składa się z krótkich (5x26 minut) epizodów nakręconych przez twórców z 5 państw dawnego Układu Warszawskiego: 1. „Ostatnia misja generała Jermakowa” (ZSRR, reż. Evdokia Moskvina), 2. „Czerwona róża” (Węgierska Republika Ludowa, reż. Linda Dombrovszsky), 3. „Piszę do Ciebie, kochanie” (Polska Rzeczpospolita Ludowa, reż. Magdalena Szymków), 4. „Głosy w lesie” (Niemiecka Republika Demokratyczna, reż. Marie Elisa Scheidt), 5. „Niepotrzebny bohater” (Bułgarska Republika Ludowa, reż. Stephan Komandarev).

Spotkanie poprowadzi pracownica naukowa NIH w Warszawie, dr hab. Magdalena Saryusz-Wolska. Punktem wyścia do dyskusji z gośćmi - wybitną reżyserką Agnieszką Holland oraz profesorem Włodzimierzem Borodziejem - bedzie pokaz dwóch etiud (polskiej i niemieckiej) wchodzących w skład filmu „Okupacja 1968”.

 

FLYER

PLAKAT

04
kwi
Wystawa
Obrazy wojny: wystawa fotograficzna „Raport z oblężonego miasta Czernihowa“ w Jenie
Czytaj więcej