Pokazy filmów oraz wykład wprowadzający

Pokaz filmu

Wykład

czw. 17.02.2022 | 18:00
Warszawa

 

Wprowadzenie: Ala al-Hamarneh (Orient Institut Beirut) 

„Polowanie” (Hunting Party), 1964, 41 min.
Reżyser: Ibrahim Shaddad (Sudan)
Film dyplomowy Ibrahima Shaddada jest traktatem o rasizmie. Nakręcony w lesie w Brandenburgii wykorzystuje zachodni styl, by przedstawić czarnoskórego robotnika rolnego ściganego przez tłum białych mężczyzn. 

„Afryka, dżungla, bębny i rewolucja” (africa, the jungle, Drums and Revolution), 1977, 12 min. Reżyser: Suliman Elnour (Jemen)
Film dyplomowy Sulimana Mohameda Ibrahima Elnoura o postrzeganiu Afryki w społeczeństwie sowieckim.

„Wciąż się kręci” (It still Rotates), 1978, 19 min.
Reżyser: Suliman Elnour (Jemen)
Film dyplomowy Sulimana Elnoura Wa lakin alardh tadur przedstawia życie codzienne w szkole w Jemenie, 

Wystawa Wspólne przestrzenie. Migracje edukacyjne w kontekście zimnej wojny to opowieść o międzynarodowych relacjach w obszarze kultury, o przepływie idei i doświadczeniach ludzi kultury i sztuki. Ta opowieść wykracza poza zwykły transfer wiedzy i bilateralne umowy edukacyjne. Z jednej strony wprowadza odbiorców w ówczesny kontekst społeczny, nakreśla skalę tej wymiany, jej wielostronny i złożony charakter, ale najważniejsi są jej bohaterowie. Artyści, ludzie kultury, architekci – to ich historie pokazują, w jaki sposób międzynarodowa współpraca edukacyjna stała się sposobem na budowanie trwałych relacji oraz instytucjonalnych związków i międzyludzkich przyjaźni.

Przeprowadzone w ramach projektu badawczego wywiady historii mówionej pozwoliły autorom wystawy nakreślić sylwetki arabskich uczestników wymiany naukowej. W tym gronie znaleźli się, między innymi, palestyński fotograf Mahmoud Dabdoub, który studiował w Lipsku, egipska baletnica Magda Saleh, stypendystka w moskiewskiej Akademii Baletu Balszoj czy pochodzący z Syrii rzeźbiarz i medalier Majid Jammoul, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wystawa jest częścią międzynarodowego projektu badawczego Kontakty naukowe w przestrzeni ideologicznej: studenci z Bliskiego Wschodu w bloku wschodnim (1950–1991). Projekt ten został poświęcony stosunkom akademickim między Bliskim Wschodem a blokiem wschodnim w kontekście zimnej wojny.

Wystawę Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie będzie można oglądać w Muzeum Etnograficznym w Warszawie od 15 lutego 2022 roku do 27 marca 2022 roku. Zaplanowane są liczne wydarzenia towarzyszące, debaty panelowe, wykłady i pokazy filmowe.

 

 

Plakat

Ulotka

 

Informacja o wystawie na stronie Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie:

 

https://ethnomuseum.pl/wydarzenia/wspolne-przestrzenie-wystawa-czasowa 

22
kwi
Konferencja
Warsztaty „Infrastructures of Memory. Actants of Globalisation and their Impact on German and Polish Memory Culture”
Czytaj więcej