Prof. dr hab. Klaus van Eickels (Bamberg): Od remedium na grzech do miłości dla każdego: zmiany postrzegania małżeństwa w Kościele i społeczeństwie od średniowiecza do XX wieku

Wykład

wto. 22.11.2022 | 18:00
Warszawa

Wykład poświęcony będzie ewolucji nauczania kościelnego o pociągu seksualnym i małżeństwie od średniowiecza do współczesności. Autor stawia tezę, że skupienie się magisterium Kościoła na reprodukcyjnej funkcji małżeństwa nastąpiło dopiero w XX wieku w reakcji na rozpowszechnienie się skutecznych form antykoncepcji. Drugim ważnym wątkiem wykładu będzie popularyzacja od końca XIX wieku. romantyczno-indywidualistycznej koncepcji małżeństwa jako trwałego związku miłosnego, opartego na dobrowolnej decyzji i wzajemnym uczuciu. Uwarunkowanie małżeństwa od emocji i pożądania implikuje jednak możliwość jego rozwiązania, co stoi w sprzeczności z sakramentalną definicją małżeństwa jako związku na całe życie. W trakcie wykładu przedstawiona zostanie także zmiana postrzegania małżeństwa jako remedium na nierząd w związku z przeobrażeniem się podejścia do ludzkiej seksualności. W XIX wieku uznano ją bowiem za kluczową sferę osobowości człowieka, co kwestionowało dawny pogląd, że pociąg seksualny jest słabością wynikającą z grzechu pierworodnego.

Klaus van Eickels jest od 2005 roku profesorem historii średniowiecznej na Uniwersytecie Ottona i Fryderyka w Bambergu. Do jego priorytetów badawczych należy historia gospodarcza i społeczna późnego średniowiecza w Europie Zachodniej, w tym kulturowa historia polityki, seksualności i relacji międzyludzkich.

Osoby chcące uczestniczyć w wydarzeniu online proszone są o wysłanie zgłoszenia na adres e-mail: konferencja@dhi.waw.pl

 

24
kwi
Konferencja
Longue duree der Regionalitäten
Czytaj więcej