Polska i Niemcy - to skomplikowane? Wspólna historia, podzielona pamięć

Dyskusja panelowa

czw. 24.04.2025 | 18:00
Warszawa

Na jakim etapie znajduje się polsko-niemieckie pojednanie? Co zmieniło się w ostatnich latach? Jakie są konsekwencje odchodzenia świadków historii? Czy napięcia w dyskursie politycznym wpływają na to, jak oba społeczeństwa pamiętają historię? Jakie wyzwania stoją obecnie przed edukacją historyczną? Jak postrzegamy nazistowską przeszłość i okupację, a jak obecną sytuację w Europie? Czy wojna w Ukrainie wpłynęła na ocenę historii? Jaką rolę odgrywają międzypokoleniowe traumy i narracje rodzinne w rozumieniu historii polsko-niemieckiej? Czy mamy do czynienia z fragmentacją pamięci? Jaki jest wpływ mediów społecznościowych na mechanizmy pamiętania?


Fundacja Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość wspólnie z Niemieckim Instytutem Historycznym w Warszawie i Fundacją Polsko-Niemieckie Pojednanie organizują wieczorną dyskusję z udziałem polskich i niemieckich ekspertów – naukowców i praktyków. Będą rozmawiać o polsko-niemieckiej kulturze pamięci. 

Kiedy? 24 kwietnia 2025, godz.18:00 (wstęp od godz. 17:30)

Gdzie? Teatr Studio, Scena Malarnia (plac Defilad 1, 00-901 Warszawa) 


Zainteresowane osoby prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Impreza będzie nagrywana oraz zostanie udostępniona na kanale YT Fundacji Pamięć Odpowiedzialność Przyszłość oraz NIH w Warszawie w maju 2025.  

Ważna informacja o dostępności: Impreza odbywa się na V piętrze Pałacu Kultury i Nauki, które nie jest w pełni dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie mobilności. (Winda dojeżdża tylko do III  piętra, skąd dalej prowadzą schody. Osoby potrzebujące wsparcia proszone są o wcześniejszy kontakt.) 

Przemówienie powitalne wygłoszą: Jakob Meyer (dyrektor Fundacji EVZ), prof. dr hab. Magdalena Saryusz-Wolska (dyrektorka Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie) i Jakub Deka (prezes zarządu Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie). Dyskusję rozpocznie wykład wprowadzający prof. dr. hab. Klausa Bachmanna, profesora nauk społecznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

W dyskusji wezmą udział: 

  • dr Agnieszka Łada-Konefał, politolożka, niemcoznawczyni. Wicedyrektorka Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt. Autorka licznych publikacji z zakresu problematyki europejskiej i stosunków polsko-niemieckich
  • dr n.med. Alicja Klich Rączka, lekarz-geriatra, Collegium Medicum UJ, wieloletnia kierowniczka przychodni dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych
  • dr Andreas Kahrs, historyk, dyrektor zarządzający whatmatters
  • Puneh Abdi, członkini zarządu stowarzyszenia democ

Moderacja: dr Maria Skóra, badaczka i publicystka

Na koniec zapraszamy na nieformalne rozmowy przy poczęstunku. 

Będzie nam miło Państwa gościć!

Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Niemieckim Instytutem Historycznym w Warszawie oraz Fundacją Polsko-Niemieckie Pojednanie.

EVZ Conversations! to dyskusje i wydarzenia organizowane przez Fundację Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość - online i na miejscu. Łączą one ludzi ze świata polityki, społeczeństwa obywatelskiego i biznesu, współpracujących z Fundacją w Niemczech, Europie Środkowo-Wschodniej i Izraelu. Spotykają się oni podczas publicznych dyskusji, rozmów z ekspertami lub wydarzeń kreatywnych i artystycznych.

23
kwi
Wykład
Prof. Sigurður Gylfi Magnússon: Barefoot Historians, Manuscript Culture and Microhistory
Czytaj dalej