Podczas gdy historie queer są coraz częściej badane w kontekście zachodnim, różnorodność płciowa i seksualna w Europie Środkowo-Wschodniej pozostaje niedostatecznie zbadana, często marginalizowana przez dominujące narracje narodowe i kształtowana przez krzyżujące się siły ideologii, represji i oporu. Wydarzenie to ma na celu wzmocnienie badań nad doświadczeniami, tożsamościami i aktywizmem osób i społeczności LGBTQ+ w historycznych i politycznych krajobrazach Europy Środkowo-Wschodniej. Chcemy zbadać życie i tożsamość osób queer w odniesieniu do szerszych przemian społeczno-politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Konferencja ma na celu wyjście poza ramy narodowe i zaangażowanie się w płynność, hybrydyczność i wzajemne powiązania historii queer, kładąc nacisk na podejścia intersekcjonalne i interdyscyplinarne.
Wydarzenie jest wynikiem współpracy Instytutu Badań Historycznych nad Europą Środkowo-Wschodnią im. Herdera, Instytutu Towarzystwa Leibniza, we współpracy z Fundacją Maxa Webera, Niemieckim Instytutem Historycznym (NIH) w Warszawie i jego praskim oddziałem oraz Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Karola w Pradze.
KONFERENCJA
Queer Histories of East Central Europe in the 20th Century
26-27 sierpnia 2025 | Instytut Herdera, Marburg, Niemcy