Przegląd filmowy "Rok protestu. 1968 w kinie europejskim w Kielcach

Pokaz filmu

wto. 04.09.2018 | 17:00 -
czw. 13.09.2018 | 19:00
Kinga Wołoszyn-Kowanda
Kielce

W 1968 roku do europejskiej kultury i polityki wkroczyli przedstawiciele generacji, dla której słowa „równość” i „wolność” to nie były frazesy. Chociaż żądania protestujących studentów we Francji, Włoszech i Niemczech Zachodnich różniły się od oczekiwań młodych ludzi w Polsce i Czechosłowacji, to łączył je duch kontestacji i niezgody na zastany porządek społeczny. Pragnęli rewolucji obyczajowej i szukali nowego języka w sztuce. Różniła ich polityka. Rebelianci z Europy Zachodniej fascynowali się komunizmem, a buntujący się obywatele Europy Środkowo-Wschodniej go potępiali.

Koniec lat sześćdziesiątych to nie tylko radosna kontrkultura, protest-songi i moda na dzwony, ale też namacalne doświadczenie przemocy.  Wkroczenie wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji, antysemicka nagonka w Polsce, zamachy antyterrorystyczne Czerwonych Brygad i Frakcji Czerwonej Armii, to tylko niektóre z ciemnych stron tych lat. Zmiany społeczne i polityczne wywoływały strach i niepokój grup, przeciw którym były wymierzone.

Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Instytut Słowacki w Warszawie, Czeskie Centrum, Instytut Goethego w Warszawie od 4 września do 13 września 2018 roku w siedzibie Stowarzyszenia im. Jana Karskiego – Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu (ul. Planty 7, Kielce) przedstawią wspólną panoramę tamtego czasu widzianą przez pryzmat filmów fabularnych. Dotyczy to też sztuki filmowej, gdyż kino lat sześćdziesiątych pokazuje ważną i jednoczącą rolę sztuki: szukania nowych form wyrazu, odważnej estetyki, wyzwalania się z kagańca konwencji stylistycznych. Rok 1968 jest nie do pomyślenia bez filmowych „nowych fal”.

Program:

4 września: „Stokrotki”, 1966, Czechosłowacja

6 września:  „Ptaszki, sieroty i głupcy”, 1969, Czechosłowacja

11 września: „Podpalacze”, 1969, Republika Federalna Niemiec

13 września: „Ręce do góry”, 1967, Polska

 

Wszystkie pokazy zaczynają się o godz. 17:00

Miejsce: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego - Instytut Kultury Spotkania i Dialogu, Kielce, ul. Planty 7. www.jankarski.org.pl

04
lis
Imprezy Wystawa
Wystawa: Splendor władzy: Wettynowie na tronie Rzeczpospolitej
Czytaj więcej