Przegląd filmowy: Wróżby kumaka, reż. Robert Gliński (2005)

Pokaz filmu

pon. 23.10.2023 | 20:00
Warszawa

Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie obchodzi w tym roku jubileusz trzydziestolecia istnienia. Swoją działalność Instytut zapoczątkował na XVII piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Od 2002 r. siedzibą Instytutu jest objęty ochroną zabytków miejski pałac w Alejach Ujazdowskich 39 w Warszawie. XIX-wieczny budynek powstał według projektu architekta Józefa Hussa dla rodziny senatora Jana Karnickiego, i dlatego nazwany jest Pałacem Karnickich.

W związku z jubileuszem chcielibyśmy nawiązać do początków działalności Instytutu i ponownie zagościć w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W związku z tym zapraszamy na przegląd polsko-niemieckich koprodukcji filmowych do Kinoteki, gdzie poprzez historie miłosne pokażemy relacje między narodami.

 

Organizator: Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie

Kinoteka, sala nr 3

 

„Polska-Niemcy: Love Story”

23.10.2023, godzina 20:00

Wróżby kumaka (2005), reż. R. Gliński, wprowadzenie Kamila Zyto

Gdańsk, rok 1989. W Polsce kończy się epoka komunizmu, w Niemczech upada Mur Berliński. Na jednej z gdańskich ulic przypadkiem wpadają na siebie Aleksandra (Krystyna Janda) i Alexander (Matthias Habich). Polka i Niemiec. W nowej, nie zawsze łatwej, sytuacji politycznej połączą ich wspomnienia, miłość i krytyka stereotypów w myśleniu na temat pojednania Polaków i Niemców.

 

Plakat

Ulotka

14
cze
Konferencja
Warsztaty: Masowe groby ofiar Zagłady
Czytaj dalej