Prof. dr hab. Martin Kohlrausch (Leuven): Agenci modernizmu? Nowocześni architekci w epoce skrajności. Polska 1910–1950

Wykład

wto. 07.12.2021 | 14:00
Warszawa

Z odrodzeniem państwa polskiego w 1918 roku wiązały się fundamentalne wyzwania – rozbudowa stolicy, gospodarczo-infrastrukturalne łączenie obszarów byłych zaborów w jedną całość, budowa nowoczesnego – na miarę czasu – systemu usług użyteczności publicznej. We wszystkich tych dziedzinach architektom, zwłaszcza tym należącym do „nowoczesnego” nurtu, udawało się aspirować do jednej z czołowych
ról. W wykładzie pojawi się pytanie, jaką rolę odgrywali nowocześni architekci w Polsce w pierwszej połowie XX wieku. Nie bez znaczenia będzie zagadnienie ich zakotwiczenia w międzynarodowych organizacjach oraz komunikowania architektury. Przede wszystkim jednak wykład spróbuje odpowiedzieć na pytanie, jak architekci postępowali w przełomowych momentach „epoki skrajności”.

Martin Kohlrausch jest profesorem historii politycznej Europy na Uniwersytecie Katolickim w Leuven. Jego badania są poświęcone dziejom monarchii, relacji między polityką a środkami masowego przekazu oraz historii ekspertów, a zwłaszcza architektów w XIX i XX wieku. W 2019 roku ukazało się jego studium Brokers of Modernity. East Central Europe and the Rise of Modernist Architects, 1910–1950 (Leuven University Press). Martin Kohlrausch doktoryzował się w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji. Następnie był asystentem na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie, pracownikiem naukowym NIH w Warszawie, Dilthey Fellow na Uniwersytecie w Bochum oraz fellow w NIAS w Holandii, w Centrum Historii Najnowszej na Uniwersytecie w Luksemburgu oraz w Instytucie Historii Europejskiej w Moguncji.

Wykłady wtorkowe w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie głównie adresowane do
historyków, dostępne są dla wszystkich zainteresowanych. Kilka razy w roku zapraszani są (przeważnie)
niemieckojęzyczni badacze, by prezentować swoje dokonania, koncepcje i projekty z zakresu
nauk historycznych i pokrewnych. Dyskusje po wykładzie umożliwiają bezpośrednią interakcję
z polskimi naukowcami, a także innymi słuchaczami. Wydarzenia odbywają się w sali konferencyjnej
Niemieckiego Instytutu Historycznego i są tłumaczone symultanicznie.
Wykłady będą transmitowane na żywo przez platformę Zoom. Gości NIH w Warszawie, którzy będą uczestniczyć w wykładach wtorkowych w sali konferencyjnej w Pałacu Karnickich, uprzejmie prosimy o przedstawienie zaświadczenia o szczepieniach przeciwko COVID lub aktualny test antygenowy.

 ulotka

Join Zoom-Meeting:
https://us02web.zoom.us/j/84908311082?pwd=aHpTWCszL0M3dXZxdmY5cTVBbFZIQT09
Meeting ID: 849 0831 1082
Passcode: 360407

01
wrz
Konferencja
Workshop: „The Circle of Life” – Birth, Dying, and the Liminality of Life since the Nineteenth Century
Czytaj więcej