Prof. dr hab. Diana Mishkova (Sofia) Bizancjum przeciwko Bizancjum: Narracje o imperium w historiografiach Europy Południowo-Wschodniej

Wykład

wto. 16.05.2023 | 18:00
Warszawa

Zapraszamy na wykład wtorkowy.

Zainteresowanie Bizancjum i jego spuścizną w Europie Południowo-Wschodniej nastąpiło równocześnie i było ściśle związane z zainteresowaniem średniowiecznymi prekursorami bałkańskich państw narodowych. Wzmacniane było też przez projekty ‘narodowego przebudzenia’ i budowania nowoczesnego państwa. Ponieważ średniowieczna historia bałkańskich społeczeństw i państw była w dużej mierze kształtowana w ramach Bizancjum i przez ich relacje z nim. Pytanie o rolę i wpływ imperium stało się i pozostało centralnym tematem w narodowo-historycznych narracjach i polityce tożsamości.

Będąc potężnym graczem historycznym i żywą tradycją, Bizancjum zostało mocno zaangażowane w takie kwestie jak etnogeneza i tożsamość zbiorowa, „prawa” historyczne, patrymonium narodowe, kultura i „mentalność”. Jako takie, było narażone na polityczne i ideologiczne wykorzystywanie.

Wykład warto postrzegać jako wgląd w politykę bizantynologii, obrazów, wyobrażeń i percepcji, które ta dziedzina wiedzy kultywuje, a także w krytyczną refleksję „Bizancjum” jako historiograficznego konstruktu o znacznym potencjale ideologicznym w kształtowaniu narodowej historii i tożsamości narodowej.

ulotka DE

Ulotka PL

11
maj
Wystawa
Wystawa fotograficzna: Raport z oblężonego Miasta Czernihowa w OKF w Warszawie
Czytaj więcej