Badania nad pamięcią o Holokauście

 

Uporządkowanie i ocena obecnego stanu badań nad pamięcią o Holokauście jest celem dziesiątej międzynarodowej konferencji „Genealogies of Memory”. Kontekst stanowią z jednej strony globalizacja pamięci i uniwersalizacja Holokaustu, z drugiej zaś rozszerzenie dostępnej bazy źródeł do badań nad Holokaustem po upadku żelaznej kurtyny. Trzecim aspektem jest „zwrot empiryczny”, który dokonał się niedawno w badaniach nad Holokaustem, prowadząc do eksploracji nowych, dotychczas zapoznanych źródeł oraz do analizy lokalnych przestrzeni i rzeczywistości materialnych, na przykład z wykorzystaniem metod kryminalistycznych lub nowej dziedziny studiów nad środowiskową historią Holokaustu.

Konferencja  zorganizowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność (ENRS) we współpracy z Fundacją Pomnika Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie i NIH w Warszawie.

Podczas ośmiu sesji online, które odbyły się na przestrzeni czterech tygodni, uczestnicy dyskutowali o różnych aspektach badań nad pamięcią o Holokauście. Skupiano się zarówno na kwestiach etycznych, jak i na analizie skutków lokalnych, europejskich i globalnych. Oprócz aspektów kryminalistycznych doniosłym tematem były również lokalne wymiary Holokaustu. Na pierwszy plan wysunęły się tu między innymi języki opowieści o Zagładzie. Bardzo ciekawa sekcja była zatem poświęcona filmowi Claude’a Lanzmanna Shoah i opuszczeniom w napisach do tego obrazu. Tematem osobnej sekcji było też archiwum Ringelbluma jako najwcześniejsza próba tworzenia historiografii Holokaustu, a kluczowym zagadnieniem okazało się znaczenie tego archiwum dla międzynarodowych badań. Na zakończenie konferencji odbyła się debata poświęcona obecnej pamięci o Holokauście. Dyskusja pod hasłem „Holocaust Memory and Research in the 21st Century: Between the Global and the Local” była z jednej strony podsumowaniem całej imprezy, a jednocześnie przyniosła szereg nowych pytań. W moderowanej przez dr Małgorzatę Pakier dyskusji wzięli udział prof. dr hab. Ewa Domańska, prof. dr hab. Éva Kovács, prof. dr hab. Jackie Feldman i dr Daniel Levy.

 

 

 

Program konferencji:  Konferenzprogramm

Linki do sekcji: 

Sekcja 1:  
<link https: www.facebook.com enrs.eu _blank>

www.facebook.com/enrs.eu


<link https: www.youtube.com user enrs2012 videos _blank>

www.youtube.com/user/ENRS2012/videos

Sekcja 2: 
<link https: www.facebook.com enrs.eu posts _blank>Facebook Session 2
<link https: www.youtube.com channel _blank>Youtube Session 2

03
maj
Konferencja
Connecting Catholics in a Divided World: The Vatican and the Local Roman and Greek Catholic Church in Eastern Europe as an Intermediary in the Cold War (1945–1978)
Czytaj dalej